TVN24 | Świat

Brytyjski resort obrony: Rosja skupi się teraz na zajęciu obwodu donieckiego

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Po wycofaniu się wojsk ukraińskich z Lisiczańska, ostatniego większego miasta w obwodzie ługańskim pod kontrolą Ukrainy, Rosjanie skupiają się na zajęciu pozostałej części obwodu donieckiego - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. "Walka o Donbas ma charakter wyniszczający i jest mało prawdopodobne, by to się zmieniło w najbliższych tygodniach" - wskazano w codziennej aktualizacji danych wywiadowczych. 

"Siły ukraińskie wycofały się z Lisiczańska, prawdopodobnie cofając się na przygotowane pozycje obronne. Ministerstwo obrony Rosji twierdziło wcześniej, że zakończyło okrążanie Lisiczańska i zapewniło sobie pełną kontrolę nad miastem. Walki w mieście i wokół niego w obwodzie ługańskim nasiliły się w ciągu ostatniego tygodnia, a siły rosyjskie czyniły stałe postępy. Miasto było ostatnim dużym skupiskiem ludności w obwodzie ługańskim pod kontrolą Ukrainy" - napisano w codziennej aktualizacji danych wywiadowczych brytyjskiego resortu obrony.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Jak dodano, "Rosja niemal na pewno skupi się teraz na zajęciu obwodu donieckiego, którego duża część pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich". "Walka o Donbas ma charakter wyniszczający i jest mało prawdopodobne, by to się zmieniło w najbliższych tygodniach" - wskazano.

"Jako że trwają żniwa, inwazja Rosji nadal ma niszczycielski wpływ na ukraiński sektor rolniczy. Wojna spowodowała poważne zakłócenia w łańcuchach dostaw nasion i nawozów, na których polegają ukraińscy rolnicy. Rosyjska blokada Odessy nadal poważnie ogranicza eksport ukraińskiego zboża. Z tego powodu eksport rolny Ukrainy w 2022 r. prawdopodobnie nie przekroczy 35 proc. wartości z 2021 r. Po wycofaniu się z czarnomorskiego przyczółku na Wyspie Węży Rosja, wprowadzając w błąd, twierdziła, że ‘piłka jest teraz po stronie Ukrainy’ w kwestii poprawy eksportu zboża. W rzeczywistości to zakłócenia w sektorze rolnym Ukrainy spowodowane przez Rosję nadal zaostrzają światowy kryzys żywnościowy" - dodano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości