Bayraktar, Dżawelina i Iskander. Wojna wpływa także na wybór imion nadawanych dzieciom

Źródło:
PAP

Ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy wydało informacje na temat imion nadawanych dzieciom w 2022 roku. Dominowały imiona tradycyjne, takie jak Sofija i Mark, lecz nie brakowało też tych związanych z wojną, jak na przykład Bayraktar, Dżawelina oraz Iskander. Łącznie przez 11 miesięcy 2022 roku (pełnych danych jeszcze nie ma) w Ukrainie urodziło się 195 tysięcy dzieci.

Według informacji ukraińskiego resortu sprawiedliwości, któremu podlegają urzędy stanu cywilnego, dziewczynkom najczęściej nadawano imiona: Sofija (odpowiednik polskiej Zofii - red.), Marija (Maria), Wiktoria, Hanna (Anna), Jewa (Ewa) czy Polina (odpowiednik Pauliny). Chłopcy otrzymywali najczęściej imiona takie jak Mark (odpowiednik Marka), Artem (odpowiednik Artemiusza, w Polsce praktycznie niespotykane, lecz popularne na Białorusi, Ukrainie i w Rosji - PAP), a także Ołeksandr (Aleksander), Matwij (Mateusz) czy Maksym.

Portal Ukrainska Prawda zwrócił jednak uwagę, że z powodu wojny, którą Rosja rozpętała na Ukrainie, najeżdżając ją zbrojnie 24 lutego, niektórzy rodzice zdecydowali się na nadanie dzieciom imion nietypowych i związanych z wojną, takich jak Bayraktar (dron tureckiej produkcji używanym przez Ukraińców w wojnie z Rosją) czy Dżawelina (prawdopodobnie od brytyjskiego pocisku przeciwrakietowego Javelin, choć ukraiński resort sprawiedliwości przypomina, że "nowe, to często zapomniane stare" i imię to, pochodzące od słowa "drogocenny" jest używane w krajach anglosaskich).

Wśród nadawanych imion są także Wiliam oraz Lolita

Chłopcom nadawano również imiona takie jak Kyj (od założyciela ukraińskiej stolicy, w brzmieniu polskim - Kij), Wiliam (prawdopodobnie od brytyjskiego księcia), Jeleazar, Graf, Tamerlan, Ilon (zapewne od Elona Maska, zapis fonetyczny), Sułtan, Iskander, Nataniił, Platon. Co ciekawe wśród bardzo rzadko nadawanych imion jest Radosław - imię popularne w Polsce.

Dziewczynki urodzone w 2022 roku w Ukrainie dostawały takie imiona jak Mrija (dosłownie po ukraińsku - "marzenie" - lecz tu zapewne chodziło o największy na świecie samolot transportowy, zniszczony w początkowej fazie wojny przez Rosjan), Ewandżelina, Lolita, Luna ("księżyc"), Wanesa, Awrora czy popularne w Polsce Monika lub Bożena.

Ukraińskie dzieci Viacheslav Onyshchenko/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Resort sprawiedliwości przypomina, że w myśl ukraińskiego prawa imię można zmienić po ukończeniu 16. roku życia, nie podając powodu, składając wniosek w odpowiednim urzędzie.

Łącznie przez 11 miesięcy 2022 roku (pełnych danych jeszcze nie ma) na Ukrainie urodziło się 195 tys. dzieci - o jedną trzecią mniej, niż rok wcześniej - podało ministerstwo sprawiedliwości.

Autorka/Autor:ks / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Viacheslav Onyshchenko/SOPA Images/LightRocket via Getty Images