Szef brytyjskiego wywiadu wojskowego: do końca roku nie będzie przełomu w wojnie w Ukrainie

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ft/adso
Źródło:
tvn24.pl
Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy w Ukrainie. Wideo archiwalne
Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy w Ukrainie. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/27
Reuters ArchiveZniszczony rosyjski sprzęt wojskowy w Ukrainie. Wideo archiwalne

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 171 dni. Według szefa brytyjskiego wywiadu wojskowego generała Jima Hockenhulla, do końca roku ani Rosja, ani Ukraina nie osiągną przełomu w wojnie. Po niedawnych ukraińskich ostrzałach dwa główne mosty prowadzące na okupowane przez Rosję obszary w obwodzie chersońskim nie są obecnie używane do przesyłania znaczących dostaw wojskowych - ocenia w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Sytuacja nie zmieni się, "jeśli nawet Rosja zdoła dokonać istotnych napraw" - dodaje resort. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:55

  Instytut Badań nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuują działania mające na celu zakłócenie rosyjskich naziemnych linii komunikacyjnych (GLOC), które wspierają siły rosyjskie na prawym brzegu rzeki Dniepr. Rosyjskie siły nie mogą wspierać zmechanizowanych operacji na dużą skalę bez niezawodnego GLOC.

 • 0:33

  Wojska rosyjskie ostrzeliwały w sobotę wielokrotnie rejon miasta Sumy położonego w północno wschodniej Ukrainie, przy granicy z Rosją. Ostrzał wyrządził poważne zniszczenia - poinformowały lokalne władze.

  Jak napisał na Facebooku Dmytro Żywickij, szef obwodowej administracji wojskowej, artyleria rosyjska ostrzeliwała okolice miasta 15 razy. Zrejestrowano 223 eksplozje.

  Żywickij dodał, że nie było ofiar w ludziach, ale eksplozje zniszczyły lub uszkodziły wiele budynków. Straty zanotowano także w żywym inwentarzu.

 • 22:47

  Wołodymyr Zełenski podkreślił również, że wszyscy urzędnicy państwa będącego terrorystą, a także ci, którzy im pomagają w tej "opartej na szantażu operacji z elektrownią atomową", powinni odpowiadać przed międzynarodowym trybunałem.

  - A każdy rosyjski żołnierz, który albo strzela w elektrownię, lub używa jej jako tarczy, powinien zrozumieć, że staje się wyjątkowym celem dla naszego wywiadu, dla naszych służb specjalnych, dla naszej armii – dodał ukraiński prezydent.

 • 22:30

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym wieczornym wystąpieniu mówił też, że "okupanci próbują nadzwyczaj cynicznie zastraszać ludzi, wykorzystując do tego Zaporoską Elektrownię Atomową".

  - W rzeczy samej używają jej jako tarczy, by ostrzeliwać Nikopol i Marganiec. Urządzają stałe prowokacje z ostrzałami terytorium siłowni jądrowej i próbują podciągnąć w tym kierunku dodatkowe siły, by wzmocnić szantaż naszego państwa i całego wolnego świata – powiedział.

  - Jeżeli ktoś tam w Rosji myśli, że to może im przynieść jakąś korzyść, to się myli. Rosyjski szantaż jedynie mobilizuje jeszcze większe wysiłki całego świata przeciwko terrorowi. Każdy dzień pobytu wojsk rosyjskich na terytorium elektrowni jądrowej i jej okolicach zwiększa ryzyko radiacyjne dla Europy; nawet w szczytowych momentach zimnej wojny nie było ono tak duże - zaznaczył ukraiński przywódca.

  - To powinno spotkać się ze stanowczą reakcją. Ukraińscy dyplomaci i przedstawiciele krajów partnerskich zrobią wszystko, żeby kolejne sankcje przeciwko Rosji blokowały gałąź atomową jej gospodarki - dodał.

 • 22:15

  Wieś Kotlariowo, położona w obwodzie mikołajowskim przy granicy obwodu chersońskiego, codziennie znajduje się na linii rosyjskiego ostrzału. Zniszczona została szkoła, przedszkole i wiele budynków mieszkalnych, uszkodzono kościół. Wśród mieszkańców są ofiary cywilne.

 • 22:02

  Ludzie masowo wyjeżdżają z Enerhodaru i innych miejscowości, położonych w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Przyczyną jest narastające napięcie wokół największej w Europie elektrowni jądrowej, okupowanej przez rosyjskie wojska - poinformowało w sobotę BBC.

  Na zamieszczonym przez stację w serwisie internetowym filmie widać ciągnącą się kilometrami kolumnę samochodów. Wyjaśniono, że wszyscy ludzie w tych pojazdach opuszczają Enerhodar.

  Również w sobotę ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że rosyjscy najeźdźcy zamierzają ostrzelać Zaporoską Elektrownię Atomową z armaty samobieżnej z ukraińską flagą.

 • 21:33

  Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły już około 20 procent pododdziałów armii rosyjskiej uczestniczących w wojnie w Ukrainie – oznajmił w sobotę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny po rozmowie z szefem Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Markiem Milleyem.

 • 21:20

  Wojna w Ukrainie poważnie naruszyła funkcjonowanie państwowej służby zdrowia w kraju. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że do 11 sierpnia zanotowała 445 ataków na szpitale i inne placówki opieki zdrowotnej, w bezpośrednim wyniku których 86 osób zginęło, a 105 zostało rannych.

  Zdaniem Laszki dużo poważniejsze są jednak konsekwencje pośrednie wojny. "Ponieważ na terenach kontrolowanych obecnie przez siły ukraińskie są zniszczone drogi i mosty, trudno dowieźć do szpitala osobę, która miała atak serca albo udar. Czasami nie udaje nam się dotrzeć na czas. Dlatego skutkiem wojny jest więcej ofiar. Trudno tę liczbę oszacować" – powiedział.

 • 21:09

  "Przez całe sześć miesięcy wojny Rosja nie (zezwoliła) na normalne korytarze humanitarne, byśmy mogli zapewnić nasze własne leki pacjentom, którzy ich potrzebują" – oświadczył w wywiadzie dla agencji AP minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

  Dodał, że zdaniem strony ukraińskiej są to celowe działania, które stanowią zbrodnię przeciwko ludzkości oraz zbrodnię wojenną.

 • 18:51

  Do końca bieżącego roku ani Rosja, ani Ukraina nie osiągną przełomu w wojnie – oznajmił szef brytyjskiego wywiadu wojskowego gen. Jim Hockenhull w sobotę w rozmowie z BBC.

  Generał ocenił, że siła jedności Zachodu oraz opór Ukrainy przewyższyły oczekiwania, podobnie jak porażki armii rosyjskiej, którą cechowało "słabe" dowództwo i logistyka. Według niego na działaniach strony rosyjskiej odbijała się ingerencja polityczna zarówno na poziomie strategicznym, jak i taktycznym.

  Zdaniem Hockenhulla, Rosja po odniesieniu poważnych strat wyraźnie próbuje zgromadzić kolejne siły. W jego przekonaniu wojsko rosyjskie będzie musiało przemieścić część swoich oddziałów z Donbasu na południe, gdzie żołnierze rosyjscy są pod znaczna presją sił ukraińskich.

  Generał Hockenhull ocenił jednak, że decydująca zmiana w rozkładzie sil na południu Ukrainy jest w najbliższych miesiącach nierealna. Dodał, że należy się liczyć z długotrwałym konfliktem.

 • 18:37

  W 171. dniu wojny Rosji z Ukrainą trwają zacięte walki w obwodzie donieckim; rosyjscy najeźdźcy kontynuowali ostrzał obiektów cywilnych w różnych częściach Ukrainy z ziemi i powietrza - podał w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W komunikacie ukraiński sztab poinformował o zaciętych walkach w okolicach Oleksandropola, Krasnohoriwki, Awdijiwki, Marjinki i Pisków w obwodzie donieckim.

  W tym samym obwodzie oddziały rosyjskie próbowały bezskutecznie poprawić swoje pozycje taktyczne w okolicach miejscowości Pawliwka, Nowosiłky, Łozowe i Szyroke. W okolicach Bachmutu i Awdijiwki siły rosyjskie prowadzili ostrzał z ziemi i powietrza - napisało dowództwo ukraińskiej armii.

  Do starć doszło również w obwodzie charkowskim, w okolicy miejscowości Pytomnyk, gdzie wojsko ukraińskie zadało najeźdźcom straty i zmusiło ich do wycofania się. W tym samym obwodzie ostrzelano infrastrukturę cywilną w kilkunastu miejscowościach, w tym w stolicy obwodu - Charkowie. Rosjanie prowadzą tu również intensywny zwiad przy pomocy dronów.

 • 18:19

  Kilkudziesięciu członków rodzin ukraińskich jeńców z pułku Azow, którzy bronili Mariupola nad Morzem Azowskim, przeprowadziło w sobotę w Browarach w obwodzie kijowskim wiec, domagając się uwolnienia swoich bliskich z rosyjskiej niewoli – poinformował portal Suspilne.

  Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na sytuację jeńców z Azowa w rosyjskiej niewoli. W obozie w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), gdzie byli przetrzymywani, doszło w nocy z 28 na 29 lipca do wybuchu, za którym według armii ukraińskiej stały wojska rosyjskie. Zdaniem ukraińskiej prokuratury w wyniku eksplozji zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 zostało rannych.

 • 17:00

  Ministerstwo obrony Słowacji poinformowało w sobotę, że pierwsze z zamówionych przez Ukrainę samobieżnych haubic Zuzana 2 dotarły do odbiorcy. Zdaniem ministra obrony Jaroslava Nad’a dzięki transakcji Słowacja dołączyła do państw o najbardziej widocznym wsparciu dla Ukrainy.

  Cztery z ośmiu zamówionych na Słowacji samobieżnych haubic Zuzana 2 z działem o kalibrze 155 mm. odebrano od państwowej spółki Konsztrukta Defence, poprzez którą Słowacja zobowiązała się dostarczyć Ukrainie uzgodnione uzbrojenie.

 • 16:38

  Żołnierze ukraińscy wykonali ze zdobycznego sprzętu rosyjskiego samobieżny przeciwpancerny system artyleryjski – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku, prezentując nagranie ze skonstruowanym pojazdem.

 • 14:26

  Władze Estonii nakazały wyjazd dwojgu dziennikarzom rosyjskiego dziennika "Izwiestija" - podał w sobotę rosyjskojęzyczny estoński portal Postimees. Pracownicy rządowego dziennika planowali reportaż z Estonii, do której wjechali na podstawie wiz turystycznych.

  Estońskie służby graniczne oświadczyły, że dwoje obywateli Rosji przekroczyło granicę w Narwie deklarując turystyczny cel wizyty. Później jednak udali się oni w miejsce demontowanego pomnika radzieckiego czołgu T-34 i zaczęli przygotowywać materiał. Następnie wsiedli w pociąg do Tallina i w drodze zostali zatrzymani. Jak podaje Postimees, zatrzymano dziennikarkę i operatora.

 • 14:16

  Przy wjeździe do miasta Enerhodar koło Zaporoskiej Elektrowni Atomowej wojskowi rosyjscy ustawili armatę samobieżną Pion, na której wywiesili flagę ukraińską. Broń ta może być użyta do prowokacji - ostrzegł w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

  Według służb wywiadowczych doszło także do kolejnego ostrzału artyleryjskiego, w którym uszkodzone zostały obiekty infrastruktury technicznej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Atak nastąpił z kierunku wsi Wodjane. Strona ukraińska od tygodni oskarża Rosjan o ostrzały artyleryjskie w pobliżu i na terenie siłowni.

 • 13:43

  "Nie mam wątpliwości, że po zwycięstwie Ukrainy w tej wojnie w taki czy inny sposób ‘dopadniemy’ każdego z tych, którzy są zamieszani w barbarzyńskie morderstwa i nadużycia. Przedstawiciele ukraińskich sił obronnych wielokrotnie i bardzo wyraźnie wypowiadali się na ten temat. Prędzej czy później to się stanie" - zagroził minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

  "Jednocześnie nasza reakcja musi być nie tylko zasadnicza, ale także systemowa. Ważnym elementem przeciwdziałania zbrodniom wojennym musi być wykazanie, że kara będzie nieunikniona i nieograniczona w czasie" - oświadczył.

  Według Reznikowa dotyczy to przede wszystkim nie zwykłych wykonawców rozkazów, ale tych, którzy je wydają, zachęcają do popełniania przestępstw lub je usprawiedliwiają.

 • 13:17

  "Rosyjski terror ma na celu przede wszystkim złamanie naszej wewnętrznej siły. Nie mogą nam nic zrobić na polu bitwy. Nasi obrońcy są bardzo silni. Ty i ja powinniśmy być tak samo silni" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

 • 12:33

  Z ukraińskich portów w sobotę wypłynęły dwa kolejne statki z produktami rolnymi, Fulma S transportujący 12 tys. ton kukurydzy i Thoe, który wiezie 3 tys. ton ziaren słonecznika. Oba zmierzają do portów w Turcji - poinformowało tureckie ministerstwo obrony.

 • 12:12

  Rosyjskie siły przejęły pełną kontrolę nad wioską Pisky w odwodzie donieckim - poinformowała agencja Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

 • 12:05

  Dodatkowy kontyngent sił USA zostanie rozmieszczony w Bułgarii, by wzmocnić wschodnią flankę NATO - poinformowała misja Stanów Zjednoczonych przy Sojuszu.

 • 11:37

  Dwa główne mosty prowadzące na okupowane przez Rosję obszary w obwodzie chersońskim nie są obecnie, po niedawnych ostrzałach ukraińskich, używane do przesyłania znaczących dostaw wojskowych - ocenia w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Jeśli nawet Rosja zdoła dokonać istotnych napraw, to mosty będą kluczowym słabym punktem. Dostawy drogą lądową dla kilku tysięcy wojsk rosyjskich na zachodnim brzegu Dniepru niemal w całości zależne są od zaledwie dwóch przepraw promowych" - ocenia ministerstwo.

 • 9:33

  W okupowanych miastach obwodu ługańskiego Ukrainy wojskowi rosyjscy proponują emerytom produkty żywnościowe w zamian za informacje o mężczyznach w wieku poborowym - powiadomił w sobotę szef administracji obwodu Serhij Hajdaj.  "Rosjanie uciekają się do nowych metod przymusowej mobilizacji. Obchodzą bloki mieszkalne, zdobywają zaufanie osób starszych proponując im niewielkie kwoty pieniężne albo produkty żywnościowe w zamian za informacje o mężczyznach w wieku poborowym".

 • 9:21

  Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,468 mln osób – przekazała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 26,4 tys. osób.

 • 7:47

  Siły ukraińskie odparły rosyjskie natarcie na kierunku Bachmutu, Awdijiwki, Nowopawłowska, Zaporoża i południowobużańskim - podał w sobotę rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

  "Wróg przeprowadził operacje ofensywne na kierunku bachmuckim (...), ale nie odniósł sukcesu, wycofał się. Na kierunku Awdijiwki okupanci prowadzili natarcie (...), ale zostali odparci. Na kierunkach Nowopawłowsk i Zaporoże Novoselka nasi żołnierze skutecznie zatrzymali ofensywę wroga i odepchnęli najeźdźców. Na kierunku południowobużańskim wróg próbował przeprowadzić ofensywę (...), ale bez skutku i wycofał się" - czytamy w komunikacie.

  Na pozostałych kierunkach styczności wojsk Rosjanie prowadzi ostrzał rakietowy i artyleryjski - wynika z podsumowania operacyjnego sztabu generalnego.

 • 7:44

  Władze Rosji próbują zmobilizować krajowy przemysł obronny do dłuższej wojny z Ukrainą – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie, opublikowanym w piątek wieczorem (czasu lokalnego).

  Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) "poinformował, że Kreml zainicjował na początku sierpnia 'mobilizację przemysłu' w zakładach obronnych, zabraniając niektórym pracownikom i całemu kierownictwu państwowego rosyjskiego konglomeratu Rostec brania urlopów".

  HUR dodał, że komisja przemysłu obronnego Federacji Rosyjskiej, której przewodniczy prezydent Władimir Putin, przygotowuje zmiany w programie państwowych zamówień w sferze obrony. Wydatki mają być zwiększone o 600-700 mld rubli (ok. 10 mld USD)" - relacjonuje ISW.

 • 7:18

  W szpitalu w centrum okupowanego Melitopola na południowo-wschodniej Ukrainie, w obwodzie zaporoskim, Rosjanie rozmieścili wojskową bazę - poinformował w sobotę na antenie telewizji Hromadske mer miasta Iwan Fedorow.

  "Umieścili kolejną bazę wojskową na terenie szpitala w mieście Melitopol, gdzie chowają się za plecami naszych cywilów. To jest ich standardowa praktyka, że nasi ludzie są wykorzystywani w ten sposób" - oznajmił Fedorow.

 • 4:35

  Instytut Studiów nad Wojną: ukraińskie siły zniszczyły ostatni funkcjonujący most wykorzystywany przez rosyjskie siły do transportu sprzętu wojskowego w pobliżu elektrowni wodnej w Kachowce.

 • 4:35

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie jednostki „ochotnicze” prawdopodobnie są rozmieszczane tylko częściowo w celu wzmocnienia określonych obszarów i nie są rozmieszczane w swoich pełnych strukturach organizacyjnych.

 • 4:34

  Gospodarka Rosji skurczyła się o cztery proc. w drugim kwartale 2022 roku, czyli w pierwszym pełnym kwartale od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę - poinformowała agencja Reutera, cytując dane rosyjskiej federalnej służby statystycznej Rosstat. Stanowiło to gwałtowne odwrócenie w stosunku do pierwszego kwartału, kiedy to gospodarka wzrosła o 3,5 proc.

 • 4:34

  Wołodymyr Zełeński podziękował Republice Czeskiej, państwom nadbałtyckim i innym państwom europejskim za podniesienie kwestii zakazu podróżowania dla rosyjskich obywateli na forum dyskusji w Unii Europejskiej.

 • 4:34

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych ponownie zażądał zakazu podróżowania dla rosyjskich obywateli. Ukraiński przywódca oświadczył, że po wszystkich zbrodniach, jakie rosyjscy najeźdźcy dokonali na Ukrainie, nie może być innej alternatywy jak tylko uznanie Rosji za państwo terrorystyczne.

 • 4:34

  Dwóch cywilów zginęło, a 13 zostało rannych w rosyjskim ostrzale Kramatorska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała tamtejsza rada miejska. W ostrzale uszkodzonych zostało co najmniej 20 budynków. Na jednym z osiedli wybuchł pożar.

 • 4:34

  Do ukraińskiego portu Piwdennyjwpłynął statek handlowy Brave Commander pod banderą Liberii, który dostarczy zboże do Etiopii - poinformował minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. To pierwszy statek ze zbożem, który wypłynie z Ukrainy do Afryki od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę - podkreśliła agencja Reutera.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ft/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości