43 tysiące Rosjan nad granicą. "W każdej chwili mogą być wykorzystani do ataku"


Rosja skoncentrowała około 43 tysięcy swych żołnierzy u granic Ukrainy, z czego ponad połowa przebywa na zaanektowanym Krymie - powiedział wiceminister obrony Iwan Rusnak, występując na posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina w Kijowie.

- Na terytorium Rosji, w bezpośredniej bliskości z ukraińską granicą, skoncentrowano siły Federacji Rosyjskiej o liczebności ponad 18 tysięcy żołnierzy, 1380 czołgów i bojowych wozów opancerzonych, około 300 systemów artyleryjskich, 700 śmigłowców bojowych i 24 bojowe okręty - powiedział. Rusnak wyliczył, że oprócz tych 18 tys. żołnierzy na zajętym przez Rosję Krymie stacjonuje jeszcze ok. 24 tys., a w Naddniestrzu - około tysiąca. - W każdej chwili mogą być oni wykorzystani do ataku na nasze terytorium - podkreślił. Wiceminister oświadczył też, że na zajętych przez separatystów prorosyjskich obszarach obwodu donieckiego i ługańskiego Rosjanie sformowali dwa korpusy o sile 36 tys. ludzi. - Liczebność rosyjskich oddziałów regularnych na niekontrolowanych przez Kijów terytoriach Donbasu wynosi 2,9 tys. - cytuje Rusnaka agencja Interfax-Ukraina.

- Rosja testuje na Ukrainie nowe sposoby prowadzenia działań bojowych i nowe uzbrojenie - zaznaczył. Przedstawiciel ministerstwa obrony Ukrainy wyraził jednocześnie zaniepokojenie w związku z planowanymi rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad-2017, w ramach których - jak mówił - przewidziano przegrupowanie wojsk z Rosji na Białoruś z użyciem ok. 4 tys. wagonów kolejowych. - Tak ogromne przegrupowanie może świadczyć, że Rosja planuje przerzucenie na Białoruś znacznej części żołnierzy (…). Niewykluczone, że Rosja może wykorzystać te manewry do kolejnych prowokacji na terytorium Ukrainy i państw bałtyckich - ocenił Rusnak.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości