Świat

"Ukochany Przywódca" obejrzał mecz...

Świat

Jaka jest prawda o zdrowiu Kim Dzong Ila?
ReutersJaka jest prawda o zdrowiu Kim Dzong Ila?

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il obejrzał mecz piłki nożnej - podała w niedzielę północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Doniesienie ma zdementować nasilające się przypuszczenia, że Kim - który od miesięcy nie pokazywał się publicznie - jest ciężko chory, a może nawet już nie żyje. Agencja nie podała jednak, kiedy mecz rozegrano.

- Po obejrzeniu meczu, Kim Dzong Il pogratulował piłkarzom, wyrażając satysfakcję z wysokiego poziomu gry - zakomunikowała KCNA. Na opublikowanych fotografiach koreański lider jest uśmiechnięty i zdrowo wygląda. Agencja nie podała jednak, kiedy mecz rozegrano.

Zdjęcia także nie są datowane, lecz Kim ubrany jest na nich w jesienną odzież. Uśmiechnięty przywódca na jednej z fotografii ogląda mecz ze specjalnej loży na trybunach, na drugiej zaś rozmawia.

Północnokoreańskie media przez długi okres czasu milczały na temat publicznej działalności swojego przywódcy. Stąd też w ostatnich miesiącach w Korei Południowej i na Zachodzie pojawiły się przypuszczenia, że 66-letni Kim doznał w lipcu lub sierpniu wylewu krwi do mózgu. Spekulacje te nasiliły się, gdy we wrześniu przywódca nie był obecny na wielkiej paradzie z okazji 60. rocznicy proklamowania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Oszukane zdjęcie

Reakcją mediów w Phenianie na potęgujące się pogłoski o chorobie była publikacja zdjęcia z wizyty przywódcy w koszarach wojskowych. Południowokoreańscy eksperci ocenili jednak, że fotografie zrobiono wiele miesięcy temu.

Dowodów na chorobę Kim Dzong Ila przybywa. W ubiegłym przywódca nie pojawił się na pogrzebie jednego z wysokich urzędników państwowych, choć zazwyczaj bywał nawet na pogrzebach niższej rangi urzędników.

We wtorek premier Japonii Taro Aso oznajmił, że Kim przypuszczalnie przebywa w szpitalu, lecz nadal kontroluje Koreę Północną. Następnego dnia seulski dziennik "Dong-a Ilbo" powołując się na koła wywiadu południowokoreańskiego podał, że stan zdrowia Kima w ostatnim czasie poważnie się pogorszył.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters