Świat

UE zwiększa budżet Erasmusa do prawie 15 mld euro

Świat

sxc.huPrawie 15 mld euro na program edukacyjny Erasmus

Parlament Europejski zatwierdził we wtorek nowy unijny program wymiany i stypendiów Erasmus+. Budżet programu ma wynieść 14,7 mld euro do 2020 r., a skorzystają z niego ponad 4 mln młodych ludzi w UE.

Erasmus+ ruszy od początku przyszłego roku. Ma połączyć pod jednym szyldem dotychczasowe programy edukacyjne, szkoleniowe, programy dla młodzieży, takie jak Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci. Po raz pierwszy uwzględni też programy sportowe. Ma dysponować o 40 proc. większym budżetem niż obecnie.

- To pokazuje, jak dużą wagę UE przykłada do edukacji i szkolenia zawodowego. Erasmus+ pomoże również w walce z bezrobociem wśród młodzieży, dając młodym ludziom okazję do pogłębienia wiedzy i umiejętności dzięki doświadczeniu za granicą - powiedziała unijna komisarz edukacji Andrulla Wasiliu.

Program stworzony na wieloletnim doświadczeniu

Program ułatwi młodym ludziom w wieku od 13 do 30 lat naukę i studiowanie za granicą. Po raz pierwszy w ramach nowego programu utworzony zostanie system gwarancji kredytów na jedno- lub dwuletnie studia magisterskie w innym kraju UE dla studentów, którzy nie skorzystali ze stypendium. Na ten cel zostanie przeznaczone 3,5 proc. budżetu programu Erasmus plus. Studenci będą mogli ubiegać się o pożyczki w wysokości 12 tys. euro na roczne studia oraz 18 tys. euro na dwuletnie. Nowy program będzie się opierał na doświadczeniach programu wymiany Erasmus, który został rozpoczęty w 1987 roku. Od czasu utworzenia z Erasmusa skorzystały ponad 3 miliony studentów, w tym ponad 130 tysięcy z Polski. W roku akademickim 2011-2012 program Erasmus umożliwił rekordowej liczbie 250 tysięcy studentów spędzenie części studiów wyższych za granicą lub podjęcie stażu w zagranicznej spółce. Było wśród nich ponad 15,3 tys. studentów z Polski; to o 7 proc. więcej niż w poprzednim roku akademickim. Z programu skorzystało też ponad 46 tys. członków kadry akademickiej i administracyjnej w UE.

Autor: dp//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Tagi:
Raporty: