UE wznowi negocjacje z Iranem

WikipediaSzefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif 2 kwietnia 2015 r.

12 maja przedstawiciele UE i Iranu wznowią w Wiedniu rozmowy w sprawie irańskiego programu nuklearnego - poinformowała we wtorek wieczorem unijna dyplomacja, koordynująca negocjacje. Trzy dni później do rozmów dołączą przedstawiciele sześciu mocarstw.

Na początku kwietnia przedstawiciele Iranu i sześciu mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) osiągnęli w Lozannie ramowe porozumienie ws. irańskiego programu atomowego, zawierające kluczowe punkty przyszłego układu nuklearnego.

Ma on zostać uzgodniony do 30 czerwca.

W ramach wstępnego porozumienia Teheran zgodził się na ograniczenie liczby czynnych wirówek do wzbogacania uranu i na bardziej drobiazgowe inspekcje ze strony Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w zamian za stopniowe uchylanie sankcji gospodarczych. Celem ostatecznego porozumienia ma być pozbawienie Iranu zdolności wyprodukowania broni jądrowej, o co podejrzewa Teheran Zachód, w zamian za złagodzenie sankcji obciążających irańską gospodarkę.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości