UE przeciwko karze śmierci w Ameryce

Świat

TVN24Coraz więcej stanów odchodzi od kary śmierci, Teksas jednak wciąż wykonuję ją bardzo ochoczo

Unia Europejska apeluje do rządu federalnego i władz stanu Teksas o moratorium na wykonywanie kary śmierci. Apel wystosowaniu w przededniu 400-setnej egzekucji od czasu przywrócenia kary śmierci w 1976 roku.

We wtorek Unia Europejska zwróciła się do gubernatora Teksasu i władz federalnych o rozważenie wprowadzenia moratorium na wykonywanie kary śmierci. Od 1976 roku, gdy przywrócono jej wykonywanie, odbyło się 399 egzekucji - już wkrótce przeprowadzona zostanie 400.

- Unia Europejskim z głębokim żalem przyjęła informację, że egzekucja, która w najbliższym czasie zostanie wykonana w amerykańskim stanie Teksas, będzie już 400. egzekucją od 1976 roku, kiedy przywrócono karę śmierci - poinformowało w komunikacie portugalskie przewodnictwo UE.

UE wezwała gubernatora Teksasu Ricka Perry'ego, aby zrobił wszystko, co w jego mocy, by zapobiec egzekucjom i rozważył wprowadzenie moratorium na wykonywanie kary śmierci w swoim stanie.

Portugalczycy dodali, że 27 państw członkowskich Unii "korzysta z okazji, by ponownie wezwać władze amerykańskie do ustanowienia Moratorium na karę śmierci, zarówno na poziomie federalnym, jak i stanowym, do czasu jej prawnego zniesienia".

Od czasu przywrócenia kary śmierci w Stanach Zjednoczonych w Teksasie wykonano ponad 1/3 ze wszystkich wyroków. Rekordy w tej kwestii bije, nazywane "miastem śmierci", Huntsville w którym znajduje się siedem zakładów karnych - w jednym z nich, więzieniu Walls, przeprowadzona zostanie właśnie także 400-setna egzekucja.


Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24