Świat

UE obiecuje zniesienie sankcji wobec Białorusi

Świat

Aktualizacja:
TVN24Sikorski zapewnia, że możliwa jest normalizacja stosunków między UE a Białorusią

Po ociepleniu stosunków na linii USA-Białoruś, nad zniesieniem sankcji wobec Mińska - na wniosek Polski - zastanawia się też Unia Europejska. - Unia Europejska podejmie pozytywne decyzje w sprawie Białorusi, by odpowiedzieć na zwolnienie przez reżim wszystkich więźniów politycznych - mówił w Awinionie wysoki przedstawiciel ds. polityki zagranicznej UE Javier Solana. - Odnotowujemy pozytywną ewolucję władz białoruskich w niektórych sprawach - mówi szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

W piątek zniesienie sankcji dla Białorusi zaproponował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, na trwającym w Awinionie nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw UE. CZYTAJ WIĘCEJ

Białorusin w Brukseli

Komisarz ds. polityki sąsiedzkiej Benita Ferrero-Waldner zaproponowała w sobotę, by na planowane na 15 września następne posiedzenie szefów dyplomacji państw członkowskich zaprosić do Brukseli białoruskiego ministra spraw zagranicznych. Jeśli pomysł poprą kraje UE, byłaby to pierwsza oficjalna wizyta ministra Białorusi w Brukseli od 2004 roku, czyli od kiedy UE nałożyła sankcje wizowe na przedstawicieli reżimu.

Javierowi Solanie ta propozycja spodobała się. - Zgadzam się z tym. Byłem w kontakcie z ministrem spraw zagranicznych Białorusi w środę i czwartek. Miałem bardzo dobrą i konstruktywną rozmowę. Podejmiemy jakieś decyzje, by odpowiedzieć w jak najbardziej pozytywny sposób na decyzje podjęte przez rząd Białorusi - powiedział w rozmowie PAP przedstawiciel ds. polityki zagranicznej UE. By doszło do wizyty białoruskiego ministra, wcześniej UE musiałaby uchylić wobec niego sankcje wizowe, którymi objęci są przedstawiciele białoruskiego reżimu

UE poczeka na wybory

Unia Europejska zastanawia się czy iść w ślady Stanów Zjednoczonych, które zniosły część sankcji dla Mińska i zwolnić go z kar jeszcze przed, zaplanowanymi na 28 września, wyborami parlamentarnymi w tym kraju, czy też poczekać na ich przebieg. Wybory te mają stanowić dla UE swoisty miernik tego, jak wygląda sytuacja na Białorusi.

- To będzie ważne, by dać im jakiś sygnał. Ale nie wiem, czy możemy coś zrobić konkretnego przed wyborami, bo chcemy, by wybory potwierdziły pozytywne tendencje na Białorusi - powiedziała z kolei komisarz ds. polityki sąsiedzkiej Benita Ferrero-Waldner.

- Mamy w tej chwili sytuację, w której znieśliśmy sankcje nałożone swego czasu na reżim kubański, mimo, Ze na Kubie pozostaje z górą dwustu więźniów politycznych. Jest to jeden z najbardziej restrykcyjnych reżimów na świecie. – mówił szef polskiego MSZ.

Dodał, że „odnotowujemy pozytywną ewolucję władz białoruskich w niektórych sprawach”.

Unia przychylna Białorusi

O przychylności UE i normalizacji stosunków mówił inicjator rozmów dotyczących zniesienia sankcji Radosław Sikorski.

- Mamy w tej chwili sytuację, w której znieśliśmy sankcje nałożone swego czasu na reżim kubański, mimo, że na Kubie pozostaje z górą dwustu więźniów politycznych. Jest to jeden z najbardziej restrykcyjnych reżimów na świecie. – mówił szef polskiego MSZ.

Dodał, że „odnotowujemy pozytywną ewolucję władz białoruskich w niektórych sprawach”.

- Ja wynoszę z tego spotkania poczucie, że istnieje gotowość Unii Europejskiej do rewizji stosunków i że jest oczekiwanie także od nas odegrania roli w konstrukcji mapy drogowej, która by doprowadziła do normalizacji stosunków z Białorusią – mówił Sikorski.

Minister zaznaczył, że sytuacja nadal jest „czuła, bo poziom zaufania do władz białoruskich nie jest duży”. Dodaje jednak, że „w ostatnich miesiącach udało się doprowadzić do sytuacji w której – przy spełnieniu kolejnych warunków takich jak polepszenie standardów wyborczych, może doprowadzić do normalizacji”.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24