UE-Iran: Kluczowe rozmowy zakończone fiaskiem

Aktualizacja:

Szef unijnej dyplomacji Javier Solana jest rozczarowany po rozmowach z irańską delegacją w Londynie, a Iran ocenił je "pozytywnie". Wyniki spotkania mogą mieć wpływ na zakres ewentualnych nowych sankcji na Iran, jakie jutro ma omawiać Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Solana spotkał się z irańskim głównym negocjatorem ds. atomowych Saidem Dżalilim, by rozmawiać o przerwania programu wzbogacania uranu. Iran zarzeka się jednak, że program jest pokojowy - wbrew obawom Stanów Zjednoczonych i UE, które obawiają się, że Iran chce wyprodukować broń nuklearną.

Sprzeczne relacje Solana powiedział, że spodziewał się czegoś więcej po pięciogodzinnej rozmowie z irańskim negocjatorem.

Z kolei Said Dżalili oznajmił po spotkaniu: - Odbyliśmy pozytywne negocjacje z panem Solaną i będą one kontynuowane w następnym miesiącu.

Szef unijnej dyplomacji ma w sobotę w Paryżu przedstawić "szóstce" (Stanom Zjednoczonym, Rosji, Chinom, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemcom) raport na temat programu nuklearnego Iranu i informację, czy Teheran rozważy ofertę współpracy w zamian za zawieszenie wzbogacania uranu.

Jeśli pewne kraje chcą wykorzystać Radę Bezpieczeństwa ONZ i jej rezolucje do powstrzymania irańskiego programu atomowego, z pewnością im się to nie uda Said Dżalili

- Jeśli pewne kraje chcą wykorzystać Radę Bezpieczeństwa ONZ i jej rezolucje do powstrzymania irańskiego programu atomowego, z pewnością im się to nie uda - zapowiedział Dżalili.

- Przyjęli (Stany Zjednoczone i ich sojusznicy - przyp. red.) trzy rezolucje i nic nie uzyskali, a Iranowi udało się osiągnąć w tym czasie poważny sukces technologiczny. Nie udało im się przeszkodzić Iranowi w opanowaniu wzbogacania uranu. Jeśli chcą przyjąć kolejną rezolucję, i tak im się nie uda - oznajmił Dżalili na konferencji prasowej w ambasadzie Iranu, odwołując się do jutrzejszych rozmów w Radzie Bezpieczeństwa.

Przypomniał, że "Iran rozwiał wątpliwości i współpracował z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA)".

Nielegalny program

 
Mapa Iranu i okolic TVN24.pl

Teheran, mimo żądań Rady Bezpieczeństwa ONZ, rozwija program atomowy i wzbogaca uran. Za nałożeniem na Iran kolejnego, trzeciego pakietu sankcji, opowiadają się USA, Wielka Brytania i Francja. Rosja i Chiny są im przeciwne.

W ostatnim raporcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na temat programu nuklearnego Iranu oceniono, że choć Teheran uczynił istotne postępy zmierzające do zapewnienia przejrzystości swego programu, to nadal niewystarczająco współpracuje z Agencją. Nie da się też jednoznacznie stwierdzić, czy nie rozwija tajnego wojskowego programu atomowego.


Źródło: BBC, Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości