Świat

Uderzenia USA w Somalii i Libii. "Zapłata" za ataki terrorystyczne

Świat

Aktualizacja:

Siły zbrojne USA przeprowadziły operacje militarne w Somalii i Libii. Jedna z nich miała związek z atakiem terrorystycznym w Kenii, celem drugiej było pojmanie wyższego dowódcy Al-Kaidy, Anasa al-Libiego. - USA nigdy nie zaprzestaną wysiłków, aby odpowiedzialni za akty terroru zapłacili za swe czyny - zadeklarował szef dyplomacji USA.

Celem akcji w nadmorskim mieście Barawe w Somalii był członek ugrupowania zbrojnego Al-Szabab. Elitarnym oddziałom Navy SEALs nie udało się go schwytać. "New York Times" napisał, że doszło do ostrej walki, a Amerykanie wezwali na pomoc śmigłowce.

Wcześniej Al-Szabab podał, że nieudany atak na jej ważną bazę w porcie Barawe na południu Somalii został przeprowadzony przez siły specjalne Wielkiej Brytanii i Turcji.

Karanie winnych za terror

Operacja miała związek z atakiem terrorystycznym islamskich ekstremistów na centrum handlowe w Nairobi, stolicy Kenii, dwa tygodnie temu.

- USA nigdy nie zaprzestaną wysiłków, aby odpowiedzialni za akty terroru zapłacili za swe czyny - zadeklarował John Kerry podczas spotkania z dziennikarzami przed rozpoczynającym się w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Bali szczytem państw organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC).

W zamachu na centrum handlowe w Nairobi, którego pod koniec września dokonało właśnie islamistyczne komando z Somalii. Zginęło co najmniej 67 osób, a 240 zostało rannych.

Przywódca Al-Szabab Ahmed Godane oświadczył, że atak był odwetem za interwencję wojsk kenijskich w Somalii w 2011 r. Wezwał rząd Kenii do wycofania wojsk grożąc dalszymi atakami

Polowanie na dowódcę Al-Kaidy

Anonimowe źródła w Waszyngtonie poinformowały również, że wojska USA przeprowadziły akcję w Libii, mającą na celu pojmanie wyższego dowódcy Al-Kaidy, Anasa al-Libiego. Al-Libi posądzany jest o współudział w zamachach na ambasady USA w Kenii i Tanzanii z 1998 roku.

Według Reutera al-Libi został zatrzymany.

W niedzielę Kenijczycy modlili się o pokój Reuters
wideo 2/10

Autor: kde,mk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: