Rosja testuje najgroźniejszą broń. Próba "zakończona sukcesem"

Świat

mil.ruĆwiczenia jednostki uzbrojonej w iskandery

Próbne odpalenie rakiety systemu Iskander-M zostało z sukcesem przeprowadzone na poligonie w obwodzie astrachańskim - poinformowała rosyjska armia. Rakiety te są uważane za jedną z najgroźniejszych broni posiadanych przez Moskwę.

O udanej próbie pocisku poinformował rzecznik wschodniego okręgu wojskowego, Aleksander Gordiejew.

- Rakieta została wystrzelona na odległość 300 km w kierunku celu imitującego centrum dowodzenia przeciwnika. Próba zakończyła się sukcesem - powiedział, dodając, że po zakończeniu prób iskanderów w obwodzie astrachańskim systemy te wrócą do swojej stałej bazy w Buriacji na Syberii.

Nieuchwytne rakiety

System Iskander-M to lądowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu na mobilnej platformie samochodowej. Znane w NATO jako SS-26 Stone rakiety wprowadzone zostały do rosyjskiej armii w 2007 roku i uważane są za jedną z najgroźniejszych broni posiadanych przez Moskwę.

Każda platforma wyposażona jest w dwie rakiety balistyczne 9M723K1 lub, od niedawna, manewrujące 9M728/R-500. Obie rakiety uzupełniają się nawzajem - klasyczne balistyczne mogą służyć do szybkich uderzeń na bliskie cele, podczas gdy drugie do skrytych ataków na cele odległe.

Iskandery prawdopodobnie są również przystosowane do wyposażenia w głowice termojądrowe.

Autor: mm/ja / Źródło: TASS, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru