Świat

"Uczynić Łotwę wielką". Niezadowoleni z wyboru Trumpa mogą tam wyjechać

Świat


Amerykanie niezadowoleni z wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA mogą wyjechać na Łotwę. Zaprasza ich twórca portalu moveto.lv, który udostępnia niezbędne informacje związane z imigracją. W czasie kampanii prezydenckiej wielu przeciwników kandydata republikanów zapowiadało, że w przypadku jego zwycięstwa zastanowią się nad emigracją do Kanady, o Łotwie nie wspominali.

Portal moveto.lv wita sloganem: "Uczyń Łotwę wielką. Zapraszamy do następnego domu". Zamieszczone są tam linki strony głównej ambasady USA na Łotwie oraz Urzędu ds. Obywatelstwa i Imigracji, a także strona z tanimi lotami do stolicy Łotwy, Rygi.

Na moveto.lv można również przeczytać, dlaczego przeprowadzka do liczącej zaledwie dwa miliony mieszkańców Łotwy ma sens: "Piękna przyroda, bogata kultura, szybki internet, wykwalifikowana siła robocza, która zazwyczaj posługuje się co najmniej trzema językami, gościnność". Właścicielem portalu jest Janis Krejlis, który studiował stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Columbia w USA.

Ironia i okazji reklamy

"Kiedy w wyborach prezydenckich w USA wygrał Donald Trump, zdałem sobie sprawę, że pojawi się wiele osób, które zaczną mówić o emigracji. Chciałem sprawdzić, co o tym myślą inni i czy będą udostępniać tę informację w portalach społecznościowych. Nie ma w tym poważnego biznesu. To swego rodzaju ironia i dobra okazja do rozreklamowania Łotwy" – przytoczył wypowiedź Janisa Krejlisa portal baltnews.lv.

Redakcja portalu mixnews.lv opublikowała także wyniki sondażu, w którym czytelnicy odpowiadali na pytanie: "Czy przeciwnicy Trumpa przyjadą na Łotwie". 58 proc. z nich odpowiedziało, że "nie przyjedzie nikt". Liczba uczestników, którzy wzięli udział w sondażu, nie została podana.

Ucieczka do Kanady?

We wtorek, 8 listopada, po pierwszych doniesieniach, że Donald Trump został zwycięzcą wyborów prezydenckich, zawiesiła się strona internetowa Ministerstwa ds. Obywatelstwa i Imigracji Kanady.

Na Twitterze pojawiały się zrzuty ekranu z komunikatem o błędzie serwera, który wyświetlał się na stronie, gdzie zainteresowani mogą starać się o wizę imigracyjną czy obywatelstwo Kanady. Brytyjski dziennik "The Guardian" pisał, że strona miała się zawiesić z powodu zbyt dużej liczby użytkowników.

Po zwycięstwie Trumpa w wielu miastach w USA ludzie wyszli na ulice. Krytykowali jego kampanijną retorykę dotyczącą imigrantów, muzułmanów i innych grup społecznych. Protesty zorganizowano m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Los Angeles, Filadelfii, Bostonie, Waszyngtonie, Portland, St. Paul i innych miastach.

Autor: tas\mtom / Źródło: moveto.lv, baltnews.lv, mixnews.lv

Tagi:
Raporty: