"Uczcie się języka i zwyczajów!"

Świat

Aktualizacja:
sxc.huTurcy wzywani do integracji

Uczcie się niemieckiego! Dopasowujcie się do zwyczajów panujących w goszczącym was kraju. Wysyłajcie dzieci do najlepszych szkół, aby miały dobrą przyszłość - zaapelował do Turków mieszkających w Niemczech turecki minister ds. europejskich Egmen Bagis. W Niemczech od czasu publikacji kontrowersyjnej książki byłego członka zarządu Bundesbanku Thilo Sarazzina, toczy się gorąca debata na temat integracji imigrantów z krajów muzułmańskich.

Apel Bagisa ukazał się na łamach niemieckiego dziennika "Bild". Jak powiedział turecki minister, nie chodzi o to, by zarzucać swoją własną kulturę, ale o to, by widzieć się w roli "ambasadorów Turcji".

Bagis wezwał również do przestrzegania ustaw kraju zamieszkania, bo "gdy Ali albo Achmed zrobią coś złego, ludzie nie będą wymieniać ich imion, a powiedzą: To był ten Turek".

Sarazzin podgrzał atmosferę

Kilka tygodni temu w Niemczech ukazała się książka Thilo Sarazzina, w której zarzucił on przybyszom z państw muzułmańskich, że nie chcą integrować się ze społeczeństwem Niemiec i wyzyskują system socjalny. Publikacja, potępiona przez polityków, w tym kanclerz Niemiec i prezydenta, jest bestsellerem, a sondaże wskazują, że wielu Niemców podziela tezy Sarrazina.

Dyskusję na ten temat zaostrzył w miniony weekend chadecki premier Bawarii Horst Seehofer, który, odnosząc się do problemu niedoborów siły roboczej, stwierdził w wywiadzie dla tygodnika "Focus", że Niemcy "nie potrzebują dodatkowej imigracji z obcych kręgów kulturowych, jak z Turcji czy krajów arabskich".

Niemcy niechętni Turkom

We wtorek dziennik "Sueddeutsche Zeitung" opublikował wyniki badań Instytutu Badań Kryminologicznych Dolnej Saksonii (KFN), które pokazują, że niemiecka młodzież jest bardzo uprzedzona do Turków, ci zaś szukają kontaktu z Niemcami.

Około 20 tysiącom młodych Niemców oraz 1600 młodym Turkom, żyjącym w Niemczech postawiono pytanie, jakich życzyliby sobie sąsiadów. 40,9 proc. badanych Turków odparło, że uważa niemieckich sąsiadów za "bardzo miłych", 16,3 proc. oceniło Niemców jako "miłych", a 9 proc. nie chciałoby sąsiadować z Niemcami.

Z kolei w grupie młodych Niemców jedynie 9,2 proc. stwierdziło, że "bardzo miło" byłoby sąsiadować z Turkami, a 38 proc. nie chciałoby mieć tureckich sąsiadów. Wynika z tego, że Turcy są najbardziej nielubianą grupą narodowościową. Wyprzedzają Szwedów, Włochów, mieszkańców krajów afrykańskich, Żydów i wschodnich Europejczyków.

Około 2,5 mln mieszkańców Niemiec ma tureckie korzenie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu