TVN24 | Świat

"Znamy tę sprawę". Rzecznik Komisji Europejskiej o uchyleniu immunitetu sędzi Morawiec

TVN24 | Świat

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
Profesor Marek Safjan o sprawie sędzi Beaty Morawiec
Profesor Marek Safjan o sprawie sędzi Beaty MorawiecTVN24
wideo 2/5
TVN24Profesor Marek Safjan o sprawie sędzi Beaty Morawiec

Śledzimy z zaniepokojeniem rozwój wypadków związanych z działaniami Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand. Odpowiadając na konferencji na pytanie dotyczące uchylenia immunitetu sędzi Beacie Morawiec, stwierdził: - Znamy tę sprawę.

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna w poniedziałek wieczorem nieprawomocnie uchyliła immunitet krakowskiej sędzi Beacie Morawiec. O uchylenie immunitetu wnioskowała prokuratura, która zamierza postawić sędzi między innymi zarzuty korupcyjne. Sprawę na niejawnym posiedzeniu rozpoznawał sędzia Adam Tomczyński. Oprócz unieważnienia immunitetu, postanowił też o zawieszeniu sędzi Morawiec w czynnościach służbowych i obniżeniu jej wynagrodzenia o 50 procent.

Rzecznik KE: śledzimy z zaniepokojeniem rozwój wypadków

- Znamy tę sprawę. Jak wiecie, nie komentujemy indywidualnych przypadków, ale chcę jasno powiedzieć, że śledzimy z zaniepokojeniem rozwój wypadków związanych z działaniami Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Christian Wigand.

Wiec poparcia dla sędzi Morawiec w KrakowieTVN24

Jak zaznaczył, Komisja Europejska oczekuje ostatecznego rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce.

"Nie będę spekulować o krokach podejmowanych w ramach procedury o naruszenie prawa UE"

TSUE postanowił na początku kwietnia, że Polska ma natychmiast zawiesić te regulacje do czasu wydania ostatecznego wyroku w tej sprawie. Wniosek o to złożyła Komisja Europejska.

- Procedura się toczy, mieliśmy wymianę listów z polskim rządem. Analizujemy najnowszą odpowiedź. Nie będę spekulować o krokach podejmowanych w ramach procedury o naruszenie prawa UE. To jest zawsze opcja, której możemy użyć, jeśli będzie to konieczne - powiedział Wigand. Jeśli Komisja Europejska uznałaby, że kraj członkowski nie wypełnia orzeczenia TSUE, może wystąpić o kary finansowe.

Christian WigandEBS

Rzecznik KE podkreślił, że ostateczne orzeczenie TSUE przyniosłoby więcej jasności, jeśli chodzi o rolę Izby Dyscyplinarnej w polskim sądownictwie. - Jak podkreślaliśmy wielokrotnie, sędziowie nie powinni być pod presją polityczną i powinni być w stanie odgrywać swoją rolę w środowisku, które gwarantuje im niezależność i bezstronność - zaznaczył rzecznik.

Wiceminister sprawiedliwości: uchylanie immunitetu jest oddzielną sprawą od systemu dyscyplinarnego wobec sędziów

W maju Polska przekazała Komisji Europejskiej, że Sąd Najwyższy podjął niezbędne działania dla wykonania postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE o środkach tymczasowych dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN. Odnosząc się do przepisów dotyczących nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej, rząd wyjaśnił, że nie będą stosowane w sprawach dyscyplinarnych sędziów do czasu wydania ostatecznego wyroku przez TSUE.

Wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska mówiła w poniedziałek w Trybunale Sprawiedliwości UE, że uchylanie immunitetu jest oddzielną sprawą od systemu dyscyplinarnego wobec sędziów, bo dotyczy spraw karnych, a zawieszenie przez TSUE dotyczyło jedynie działalności Izby Dyscyplinarnej odnoszącej się do pociągania sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EBS