Milion migrantów przypłynęło do Europy. Co czwarty to dziecko


Ponad milion migrantów przybyło drogą morską do Europy w 2015 roku - wynika z danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) opublikowanych w środę.

W czasie tych niebezpiecznych przepraw zginęło 3735 ludzi.

Aż 84 proc. przybyszów pochodzi z 10 krajów, 49 proc. przybyłych do Europy stanowią uciekinierzy z Syrii. Wielu jest także Afgańczyków (21 proc.) i Irakijczyków (8 proc.).

Pozostałe kraje pochodzenia migrantów z tej "10" to: Erytrea, Pakistan, Nigeria, Somalia, Sudan, Gambia i Mali.

Spośród ponad miliona migrantów nieco ponad 844 tys. przybyło do Grecji, prawie 153 tys. do Włoch, a 105 osób - na Maltę.

58 proc. migrantów to mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. stanowią dzieci - poinformował UNHCR.

Uchodźcy wciąż przypływają

Nie zmniejsza się też napływ uchodźców z Turcji do Grecji. We wtorek rano do portu w Pireusie w pobliżu Aten dowieziono promem około tysiąca migrantów, a dalsze 1,5 tys. dotarło tam po południu innym.

Jak poinformowała straż przybrzeżna, większość tych ludzi wylądowała wcześniej na położonych niedaleko Turcji greckich wyspach Lesbos, Chios i Samos. Tylko na Lesbos wylądowało w tym roku ponad 490 tys. migrantów.

Ruch na szlaku bałkańskim

Znaczny ruch panuje też nadal na omijającym Węgry słoweńskim odcinku tzw. szlaku bałkańskiego, którym uchodźcy zmierzają do Austrii i Niemiec. Jak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Słowenii Bosztjan Szefic, we wtorek tylko do południa odnotowano przybycie z Chorwacji 2 tys. nowych migrantów. W poniedziałek napłynęło ich 4,2 tys., a w bożonarodzeniowy weekend blisko 11 tysięcy.

Po zablokowaniu przez Węgry w połowie października granicy, uchodźcy kierują się obecnie do Słowenii. Z tranzytu przez jej terytorium skorzystało już 372 tys. ludzi. Prawie wszyscy przybyli potem do Niemiec.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: dln, adso/gry / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości