Świat

Uchodźcy papieża uczą się włoskiego. "Jesteś lepszy od naszych arabskich liderów"

Świat


- Zapytała nas, czy chcemy jechać do Włoch, czy jesteśmy gotowi, bo samolot z papieżem ląduje następnego dnia po południu. A my zaczęliśmy się zastanawiać: o czym ona mówi? - wspomina pochodząca z Syrii Nour Essa. Kobieta wraz z mężem i dwuletnim synkiem znalazła się w grupie 12 uchodźców, których papież Franciszek ze sobą przywiózł do Włoch z Lesbos. W rozmowie z agecnją Reutera kobieta opowiedziała o tym wydarzeniu.

W sobotę papież był w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos, skąd zabrał ze sobą trzy rodziny uchodźców z Bliskiego Wschodu. Pobyt uchodźców we Włoszech opłaci Watykan.

Wśród przesiedlonych do Rzymu jest Nour Essa z mężem Hasanem Zahedą i dwuletnim synem Riadem.

"Leciałam z papieżem"

Kobieta dobrze mówi po angielsku. W rozmowie z reporterem agencji Reutera opowiedziała o rozmowie z pracownicą ośrodka dla uchodźców, która zaproponowała im podróż z papieżem do Włoch.

- Byliśmy w szoku. Byliśmy w szoku. Powiedzieliśmy: zaczekaj chwilę, musimy to przemyśleć. A ona powiedziała nam, że musimy dać odpowiedź teraz. Pytała: jesteście gotowi jechać do Włoch? Wyjedziecie na pokładzie samolotu papieskiego - relacjonowała rozmowę 30-latka.

Kobieta powiedziała, że wszyscy zabrani przez papieża ludzie byli muzułmanami. Ona sama po raz pierwszy leciała samolotem. - W dodatku leciałam z papieżem - stwierdziła.

"Jest pan lepszy od naszych arabskich liderów i naszych duchownych"

Rodzina w Syrii mieszkała ok. 35 km od Damaszku. Ich dom został zniszczony w czasie walk pomiędzy wojskiem rządowym a Wolną Armią Syrii. Kobieta wyjaśniła, że nie mieli wyboru i musieli uciekać.

Essa jest mikrobiologiem, a jej mąż w Syrii prowadził firmę ogrodniczą. Oboje zapisali się już na lekcje języka włoskiego. Oboje za jakiś czas chcieliby podjąć pracę w swoich zawodach. 30-latka powiedziała, że w przyszłości chciałaby, by spotkać się z papieżem i podziękować mu za to, że dzięki niemu ich syn zyska nowe możliwości. - Powiedziałabym mu: jesteś bardzo miłym człowiekiem, doceniamy to, doceniamy wszystkie pańskie modlitwy za uchodźców. Jesteś lepszy od naszych arabskich liderów i naszych duchownych - wyznała.

Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters TV

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości