TVN24 | Świat

Tysiące migrantów koczuje pod mostem na granicy USA i Meksyku

TVN24 | Świat

Autor:
ads,
karol
Źródło:
Reuters, "Washington Post"

Tysiące migrantów, którzy chcą się przedostać z Meksyku do USA zgromadziło się na granicy. Koczują w prowizorycznym obozie pod mostem nad rzeką Rio Grande. Jak podał miejscowy burmistrz, jest ich ponad 10 tysięcy.

Most łączy miasto Del Rio w Teksasie w USA z miastem Ciudad Acuna w Meksyku. Jak podaje Reuters, powołując się na słowa Bruno Lozano, burmistrza Del Rio, w czwartek wieczorem pod mostem koczowało ponad 10,5 tysiąca migrantów. Pochodzą głównie z Haiti, ale też z Kuby, Wenezueli i Nikaragui. Chcą się przedostać do Stanów Zjednoczonych.

Uchodźcy przebywają w prowizorycznym obozie, mają problem z zaspokojeniem podstawowych potrzeb. Nie pomaga im też pogoda, temperatura sięga 37 stopni Celsjusza.

Wodę pitą i jedzenie dostarczają uchodźcom pogranicznicy, ale - jak przyznają - nie starcza dla wszystkich. Niektórzy uchodźcy wracają do Meksyku, by uzupełnić zapasy. Na miejscu jest 20 przenośnych toalet. - Staramy się przywieźć wszystko, co się da, ale to logistyczny koszmar - powiedział cytowany przez "Washington Post" Jon Anfinsen, pogranicznik z Del Rio.

Amerykańska straż graniczna przekazała w oświadczeniu, że skierowała do Del Rio dodatkowych funkcjonariuszy, by umożliwić "bezpieczny, humanitarny i uporządkowany proces". - Ściągamy do pomocy funkcjonariuszy z całego kraju, ale do tego potrzeba czasu. Nie przyjadą tu w ciągu jednego dnia - mówił Anfinsen.

Uchodźcy otrzymują numerowane kwitki i kolejno przechodzą proces migracyjny. Pierwszeństwo mają rodziny z małymi dziećmi. Straż graniczna chce je jak najszybciej wydostać spod mostu. - Wielu funkcjonariuszy to matki i ojcowie. Oglądanie dzieci w takich warunkach jest smutne dla nas wszystkich - mówił pogranicznik.

Ramses Colon, 41-letni uchodźca z Kuby, powiedział "Washington Post", że w obozie pod mostem "panuje chaos".

Fala migrantów na granicy z USA

Stany Zjednoczone zmagają się z falą migrantów na granicy. Jak poinformował rząd USA, liczba migrantów zatrzymanych na granicy amerykańsko-meksykańskiej w lipcu, po raz pierwszy od 21 lat, przekroczyła 200 tysięcy.

W sierpniu - według danych rządowych - na granicy zatrzymano ponad 195 tysięcy migrantów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autor:ads, karol

Źródło: Reuters, "Washington Post"