Świat

Tysiące Austriaków opłakiwały Haidera

Świat


Tysiące Austriaków, w tym prezydent Heinz Fisher oraz syn libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego - Saif al-Islam pożegnali w sobotę Joerga Haidera, szefa rządu austriackiej Karyntii. Prawicowy polityk zginął 11 października, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu.

W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się przed ratuszem w Klagenfurcie w południowej Austrii, uczestniczyła również 90-letnia matka Haidera. To właśnie w drodze na jej przyjęcie urodzinowe Haider rozbił się, prowadząc samochód z nadmierną prędkością i mając 1,8 promila alkoholu we krwi.

Jego ciało zostanie poddane kremacji i pochowane w Dolinie Niedźwiedziej (Baerental) w Karyntii, gdzie znajdują się posiadłości rodziny Haiderów. Terminu jeszcze nie ustalono.

Haider - skrajny prawicowiec

58-letni Haider, przywódca skrajnie prawicowego ugrupowania Sojusz na rzecz Przyszłości Austrii (BZOe), pozostawił żonę i dwie dorosłe córki. Nie ukrywał swego wyniesionego z domu rodzinnego przywiązania do narodowego socjalizmu i tradycji III Rzeszy. W 1995 r., przemawiając na zjeździe austriackich weteranów Waffen-SS oświadczył, że "jest szczęśliwy widząc, iż żyją jeszcze porządni ludzie, wierni swym poglądom".

Wejście pierwszej partii Haidera, "Wolnościowych" (FPOe), w wyniku wyborczego sukcesu z 2000 roku i 27 proc. poparcia, jako drugiej siły politycznej, do rządu konserwatywnego kanclerza Wolfganga Schuessela było przyczyną zastosowania przez Unię Europejską sankcji wobec Austrii - jedynych tego rodzaju w historii UE. 14 krajów członkowskich Unii zamroziło na osiem miesięcy stosunki z alpejską republiką.

Skrajna prawica wciąż silna

We wrześniu tego roku wybory parlamentarne w Austrii wygrali socjaldemokraci, uzyskując 29,7 proc głosów. Jednak prawdziwy triumf odniosła populistyczna prawica - FPOe i BZOe, które zdobyły łącznie prawie jedną trzecią głosów, bardzo umacniając swe pozycje, mocno osłabione wskutek rozpadu przed trzema laty "Wolnościowych" Haidera. Zwłaszcza w rodzinnej Karyntii, gdzie Haider, porywający mówca i obrońca "austriackości" tego kraju związkowego, jako szef rządu zabronił budowy meczetów i minaretów - "zewnętrznych symboli władzy islamu" - jego partia cieszy się szerokim poparciem.

Źródło: PAP