Tymoszenko przerwie głodówkę. "Grozi jej inwalidztwo"


Skazana na siedem lat kolonii karnej b. premier Ukrainy Julia Tymoszenko zamierza jutro zakończyć głodówkę - podała we wtorek jej córka, Jewhenija. Ukraińska opozycjonistka głoduje 19 dni. Córka b. premier powiedziała, że jeśli leczenie schorzeń kręgosłupa jej matki nie zacznie się natychmiast, Tymoszenko grozi inwalidztwo.

Córka byłej premier powiedziała, że podczas protestu głodowego jej matka "straciła na wadze 10 kilogramów, temperatura jej ciała spadła znacząco i w każdej chwili może stracić przytomność".

Julia Tymoszenko głodówkę rozpoczęła na znak protestu po tym, gdy została pobita przez strażników więziennych, którzy próbowali w kwietniu siłą zabrać ją do szpitala.

W rękach Niemca

Jewhenija Tymoszenko powiedziała we wtorek, że jej matka zostanie w środę przewieziona do miejscowego szpitala, gdzie odda się w ręce niemieckiego lekarza Lutza Harmsa.

Harms ma - jak powiedziała córka opozycjonistki - "pomóc mamie, począwszy od środy, w zakończeniu głodówki". Procedura ta może zająć do dwóch tygodni, po czym może się rozpocząć leczenie schorzeń kręgosłupa Julii Tymoszenko - wyjaśniła Jewhenija.

- Dziś doktor Harms zbadał mamę i przekazał jej orzeczenie niemieckich lekarzy, którzy są zdania, że leczenie należy zacząć niezwłocznie, gdyż w przeciwnym razie (chorej) grozi inwalidztwo - powiedziała Jewhenija Tymoszenko.

Córka opozycjonistki podkreśliła, że matka zgodziła się na przewiezienie do szpitala tylko dlatego, że doktor Harms ma być cały czas przy niej obecny.

Pobicie i bojkot

Dziś doktor Harms zbadał mamę i przekazał jej orzeczenie niemieckich lekarzy, którzy są zdania, że leczenie należy zacząć niezwłocznie, gdyż w przeciwnym razie (chorej) grozi inwalidztwo. Jewhenija Tymoszenko

W nocy z 20 na 21 kwietnia Julię Tymoszenko przymusowo przewieziono na krótko z więzienia do szpitala w Charkowie. Opozycjonistka odmówiła dobrowolnego przejazdu, ponieważ nie ufa ukraińskim lekarzom. Podczas transportu zastosowano wobec niej siłę, o czym mają świadczyć sińce na ciele. Od tego czasu opozycjonistka prowadzi strajk głodowy.

W związku z sytuacją wokół Tymoszenko kilku prezydentów państw europejskich, w tym Niemiec, Włoch, Austrii, Słowenii i Czech, zapowiedziało, że nie weźmie udziału w szczycie Europy Środkowej w Jałcie 11-12 maja. Z powodu groźby bojkotu spotkania MSZ Ukrainy poinformował we wtorek o przełożeniu szczytu na nieokreślony termin.

Traktowanie Tymoszenko przez władze ukraińskie spowodowało też odwołanie przyjazdu komisarzy UE na imprezy związane z ukraińską częścią piłkarskich mistrzostw Europy.

Siedem lat kolonii karnej

51-letnia Tymoszenko została skazana w ubiegłym roku na siedem lat pobytu w kolonii karnej za nadużycia, jakich miała się dopuścić, gdy stojąc w 2009 roku na czele rządu podpisała umowy gazowe z Rosją. Tymoszenko była w 2010 roku główną rywalką Wiktora Janukowycza w walce o urząd prezydenta państwa.

Według niej Janukowycz chce wyeliminować ją z życia politycznego. Osoby skazane prawomocnym wyrokiem nie mogą startować w wyborach parlamentarnych i prezydenckich na Ukrainie.

Źródło: BBC, tagesschau.de, PAP