Tymoszenko apeluje do Amerykanów: zapewnijcie nam wsparcie materialne i moralne

Wybory prezydenckie muszą się powieść. Na Ukrainie mobilizacja
Wybory prezydenckie muszą się powieść. Na Ukrainie mobilizacja
tvn24
tvn24Julia Tymoszenko w "The New York Timesie" prosi też o pomoc i wsparcie

Zorganizowanie wyborów w atmosferze gróźb inwazji i sabotażu ze strony separatystycznej piątej kolumny jest najpoważniejszym sprawdzianem, przed jakim może stanąć demokracja - pisze w dzienniku "New York Times" była premier Ukrainy Julia Tymoszenko.

Ostatni sondaż ośrodka Pew Research Center wykazał, że ruch separatystyczny, podsycany przez Rosję, nie wygrałby w żadnych wolnych i sprawiedliwych wyborach na Ukrainie - ocenia Tymoszenko w opinii, która ukazała się w międzynarodowym wydaniu "NYT". Była premier kandyduje w ukraińskich wyborach prezydenckich 25 maja.

Wolna Ukraina zagraża putinowskiej Rosji

"Rosyjska separatystyczna mafia może wygrać jedynie w pozorowanych wyborach w rodzaju tych, które Putin narzucał Rosji od dojścia do władzy 14 lat temu i które niedawno wymusił na naszych współobywatelach, a obecnie zakładnikach, na Krymie" - podkreśla była premier. Przytacza jednocześnie jako kłamliwą opinię Putina o "szczególnej kulturze słowiańskiej", która oczekuje rządów silnego człowieka i której obce są europejskie i demokratyczne ideały oraz tolerancja dla mniejszości.

"Najlepszym możliwym zaprzeczeniem tego fałszu jest pomyślna ukraińska demokracja powiązana z Europą" - komentuje była premier.

Wolność Ukrainy jest śmiertelnym zagrożeniem dla autorytaryzmu narzuconego przez Putina obywatelom Rosji - podkreśla w "NYT". - Jeśli Ukraińcy, którzy także są Słowianami, mogą stworzyć otwarte społeczeństwo i wolną gospodarkę, na co jesteśmy zdecydowani, to zwykli Rosjanie mogą zdać sobie sprawę ze skali swobód i możliwości gospodarczych, z których zostali odarci za rządów Putina.

"Nowa świadomość" Ukraińców

Tymoszenko zapewnia, że Ukraińcy są zdeterminowani, by pójść do wyborów, niezależnie od wszelkich zagrożeń. "Nie oddamy zwycięstwa tym, którzy chcieliby dyskredytacji i rozbioru naszego kraju poprzez dopuszczenie do unieważnienia wyborów 25 maja" - wskazuje, dodając, że tylko przeprowadzenie wyborów sprawi, że śmierć ponad 100 ludzi na kijowskim Majdanie Niepodległości nie pójdzie na marne.

Według byłej premier na Ukrainie, "na wschodzie i zachodzie, północy i południu", zapanowała "nowa narodowa świadomość" i to w tym duchu, a nie w duchu zemsty, Ukraińcy muszą przetrwać najbliższe dni.

"Zapewnijcie nam wsparcie materialne i moralne, które jest nam niezbędne, abyśmy mogli doprowadzić do sprawiedliwej i otwartej demokracji, która jest najwspanialszym dziedzictwem Ameryki w świecie" - kończy swój apel była premier.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości