Świat

Tymczuk: lotnictwo zniszczyło bazy separatystów na wschodzie

Świat


Ukraińskie lotnictwo zniszczyło w nocy z czwartku na piątek dwie bazy separatystów prorosyjskich w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju, a siły antyterrorystyczne nie dopuściły do wjazdu z Rosji kolumny ciężarówek i transportera opancerzonego. Informacje te przekazał w piątek Dmytro Tymczuk, szef Centrum Badań Wojskowo-Politycznych i były wojskowy, który stoi na czele nieformalnej grupy wywiadowczej "Informacyjny opór".

"W wyniku uderzenia z powietrza zlikwidowano dwie bazy bojowników w obwodzie ługańskim. We współpracy ze strażą graniczną zablokowano próbę przerwania się przez granicę z Rosji na Ukrainę kolumny bojowników, która składała się z trzech ciężarówek i transportera opancerzonego" – napisał na Facebooku. Według Tymczuka lotnictwo zniszczyło jedną z ciężarówek, która przewoziła ciężki karabin maszynowy NSW, a ostrzeliwani separatyści "w panice odstąpili od granicy w głąb terytorium Federacji Rosyjskiej".

Zamknięte przejścia graniczne

W czwartek na posiedzeniu rządu w Kijowie podjęto decyzję o zamknięciu ruchu na ośmiu przejściach granicznych między Ukrainą i Rosją w obwodzie donieckim i ługańskim. O decyzji poinformowano stronę rosyjską.

Wcześniej p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow powiedział o rozpoczęciu procesu zamykania wschodniej granicy, zwłaszcza w centralnej części obwodu ługańskiego i na południu obwodu donieckiego. Jego zdaniem pozwoli to wyeliminować możliwość przepływu broni i bojowników na terytorium Ukrainy. Ukraińskie wojsko i Gwardia Narodowa od dwóch miesięcy prowadzą na wschodzie kraju operację zbrojną przeciwko prorosyjskim separatystom, którzy dążą do oderwania obwodów donieckiego i ługańskiego od reszty Ukrainy. W walkach zginęło już kilkaset osób.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg//tka / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: