Twierdzi, że bin Laden próbował mu zlecić zabicie Mubaraka

Wikipedia- CC-BYOsama Bin Laden chciał się pozbyć egipskiego dyktatora?

Z zeznania Amerykanina Ihaba Mohammada Alego wynika, że ówczesny szef Al-Kaidy Osama bin Laden w połowie lat 90. zwrócił się do niego, aby ten wykorzystał jego samolot jako broń i uderzył w samolot ówczesnego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.

Ali, z pochodzenia Egipcjanin, zeznawał w toczącym się przed sądem federalnym w Nowym Jorku procesie Saudyjczyka Chalida al-Fawwaza, oskarżonego o współudział w zamachach bombowych na ambasady USA w Kenii i Tanzanii w 1998 r., w których łącznie zginęło 224 ludzi, w tym 12 Amerykanów.

"Dobrze, ale nie zabiłbym się wtedy?"

Według Alego Al-Kaida - a możliwe, że sam bin Laden - dała mu w 1993 r. 9000 dolarów, aby został pilotem w jednej ze szkół pilotażu w Stanach Zjednoczonych.

Jak sprecyzował Ali, szef Al-Kaidy powiedział mu, iż może wykorzystać jego prywatny odrzutowiec i uderzyć w samolot ówczesnego prezydenta Egiptu. - Zaskoczyło mnie to - zeznał Ali, cytowany w sobotę przez agencję Associated Press. "Dobrze, ale nie zabiłbym się wtedy?" - spytał, podczas gdy bin Laden mu odparł: "A więc zostałbyś męczennikiem".

Ihab Mohammad Ali urodził się w Aleksandrii w Egipcie. Do Stanów Zjednoczonych przybył z rodziną w wieku 11 lat. Najpierw mieszkał w Nowym Jorku, później na Florydzie. Kiedy pod koniec 80. studiował w Los Angeles, zaczął uczęszczać do meczetu i interesować się ówczesnym konfliktem w Afganistanie. W latach 90. przeszedł szkolenie Al-Kaidy, a w 1998 r. udał się do Pakistanu.

Szeregi Al-Kaidy opuścił w 1996 r. i powrócił do USA. W 1999 r. został aresztowany, a w 2001 r. zdecydował się podjąć współpracę z amerykańską prokuraturą. W maju 2009 r. został skazany na 10 lat więzienia.

Autor: adso//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia- CC-BY

Pozostałe wiadomości