TVN24: żaden członek Komisji Weneckiej nie sprzeciwił się krytyce polskich ustaw

[object Object]
Komisja Wenecka wydała opinię o polskich ustawach i projektachtvn24
wideo 2/35

Nikt z członków Komisji Weneckiej nie sprzeciwił się krytycznym opiniom w sprawie ustaw i projektów ustaw dotyczących reformy sądownictwa w Polsce - dowiedział się nieoficjalnie reporter TVN24, Michał Tracz.

W trakcie dyskusji plenarnej za częścią rozwiązań w nowym polskim prawie opowiadał się jedynie przedstawiciel Węgier. Ale przy finalnym podejmowaniu decyzji żaden członek Komisji nie sprzeciwił się przyjęciu krytycznych opinii - ustalił reporter TVN24.

Komisja Wenecka przyjmuje swoje opinie w drodze consensusu. Oznacza to, że formalnie nie odbywa się głosowanie.

Zwyczajowo członkowie Komisji Weneckiej z kraju, którego dotyczą dane opinie, nie biorą udziału w dyskusji. Przedstawicielami Polski w Komisji Weneckiej są Bogusław Baszak i Mariusz Muszyński.

Jak dowiedział się reporter TVN24, głosu w piątek nie zabrała także Hanna Suchocka, honorowa przewodnicząca Komisji Weneckiej.

Komisja Wenecka krytykuje

Komisja Wenecka przyjęła w piątek na sesji plenarnej dwie opinie na temat ustaw i projektów ustaw dotyczących reformy sądownictwa w Polsce. KW opiniowała ustawy o ustroju sądów powszechnych i o prokuraturze oraz prezydenckie projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym.

Według Komisji zmiany stanowią "poważne zagrożenie" dla sądownictwa.

Przed przyjęciem opinii stanowisko polskiego rządu na ich temat przedstawił reprezentujący go na obradach stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy Janusz Stańczyk.

Obrady na temat Polski trwały około dwóch godzin.

Buquicchio: opinie na temat zmian w sądownictwie są krytyczne

Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio w rozmowie z PAP wyraził zadowolenie z gotowości Polski do dialogu. Tak odpowiedział na pytanie o stan relacji z polskimi władzami po przyjęciu w piątek przez Komisję dwóch opinii na temat reform sądownictwa.

- Jestem zadowolony z tego, że reprezentujący władze w Warszawie stały przedstawiciel kraju przy Radzie Europy Janusz Stańczyk podkreślił otwarcie Polski na dialog. To jest pozytywne - powiedział. - Z pewnością wydane dzisiaj opinie na temat zmian w sądownictwie są krytyczne. Zbiór tych wszystkich ustaw i projektów wywołuje nasze duże zaniepokojenie, jeśli chodzi o prawdziwą niezależność władzy sądowniczej.

I dodał: - W związku z tym wyrażona gotowość otwarcia na dialog to dobra wiadomość. Mamy nadzieję, że razem wykonamy pracę przydatną dla Polski i dla wszystkich polskich obywateli.

Krytyka Komisji Weneckiej

Oceniając projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, Komisja Wenecka uznała, że wybór jej 15 członków przez Sejm, w połączeniu z natychmiastowym zastąpieniem obecnie zasiadających w niej osób, "doprowadzi do dalszego upolitycznienia tego organu".

W odniesieniu do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym Komisja oceniła, iż stworzenie w nim dwóch nowych izb: dyscyplinarnej i nadzwyczajnej, jest "złym rozwiązaniem", gdyż składać się będą one z nowo mianowanych sędziów, "mających specjalne uprawnienia, które postawią te izby ponad innymi".

W ocenie KW proponowany system "nadzwyczajnej skargi" wobec ostatecznych orzeczeń "zagraża stabilności polskiego porządku prawnego". Może to - jak uznano - doprowadzić do ponownego otwarcia spraw wcześniej rozstrzygniętych. Ponadto eksperci wezwali polskie władze, aby "pozwoliły sędziom Sądu Najwyższego - włącznie z jej pierwszą prezes - pełnić funkcję zgodnie z obecnie obowiązującym wiekiem emerytalnym". W ocenie KW "postulat wcześniejszego usunięcia dużej liczby sędziów Sądu Najwyższego z powodu obniżenia wieku emerytalnego" narusza "indywidualne prawa" sędziów i "zagraża niezależności sądownictwa jako całości".

Jeśli chodzi o ustawę o ustroju sądów powszechnych, Komisja Wenecka stwierdziła, że decyzja ministra sprawiedliwości o mianowaniu i zwalnianiu prezesów sądów powinna być przedstawiona do aprobaty przy zwykłej większości Krajowej Radzie Sądownictwa albo ogólnemu zgromadzeniu sędziów sądu.

Z kolei oceniając ustawę o prokuraturze, Komisja Wenecka stwierdziła, że władza sprawowana przez ministra sprawiedliwości, który jest też prokuratorem generalnym, ma negatywne konsekwencje dla niezależności prokuratury od polityki, niezawisłości sądownictwa i rządów prawa w Polsce.

Komisja Wenecka

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, szerzej znana pod nazwą Komisji Weneckiej, jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.

Autor: pk/adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: