Świat

Tusk rozmawiał z Jaceniukiem. MSZ w kontakcie z Kliczką

Świat


Donald Tusk rozmawiał w niedzielę telefonicznie z jednym z liderów ukraińskiej opozycji Arsenijem Jaceniukiem. "Wspieramy ukraińskich demokratów w ich działaniach na rzecz uczciwego i mądrego porozumienia" - napisał premier po południu na Twitterze. Z kolei na niedzielne popołudnie MSZ zapowiedział rozmowę z Witalijem Kliczką.

PROTESTY NA UKRAINIE MINUTA PO MINUCIE

O rozmowie premiera z Jaceniukiem poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Podkreśliła, że rozmowa dotyczyła sytuacji na Ukrainie w ostatnich godzinach. Tusk poinformował Jaceniuka o działaniach UE ws. Ukrainy. Rzeczniczka rządu dodała, że Tusk i Jaceniuk wyrazili nadzieję na pozytywne rozwiązanie sytuacji na Ukrainie.

- Pan premier opowiedział o rozmowach z Rompuyem (Hermanem Van Rompuyem - szefem Rady Europejskiej), Barosso (Jose Manuelem Barosso - szefem Komisji Europejskiej) i rozmowach w UE na temat Ukrainy - powiedziała w rozmowie z TVN24 rzecznik rządu.

"Wspieramy ukraińskich demokratów w ich działaniach na rzecz uczciwego i mądrego porozumienia. Konflikt i represje to droga do katastrofy" - napisał premier Tusk na Twitterze.

Sikorski zadzwoni do Kliczki?

Kidawa-Błońska poinformowała także, że po południu w niedzielę rozmowę z liderem partii Udar Witalijem Kliczką ma rozmawiać polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Z Ukrainy wróciła już podsekretarz stanu resortu spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Spotkała się z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Olefirowem, jednym z liderów ukraińskiej opozycji Witalijem Kliczko oraz z przedstawicielami społecznego Euromajdanu.

"W trakcie spotkania w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy minister Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła stanowisko Polski wobec sytuacji na Ukrainie. Wskazała, że kontynuacja obecnej sytuacji może na trwałe oddalić Ukrainę od Europy. Podkreśliła również konieczność uregulowania konfliktu w drodze konstruktywnego i autentycznego dialogu pomiędzy zaangażowanymi stronami. Podsekretarz stanu wyraziła też zaniepokojenie trybem przyjęcia i charakterem ustaw przyjętych w dniu 16 stycznia przez ukraiński parlament, które stanowią istotny krok wstecz jeśli chodzi o standardy demokratyczne" - głosi komunikat MSZ.

Propozycje Janukowycza

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaproponował w sobotę jednemu z liderów opozycji Arsenijowi Jaceniukowi objęcie stanowiska premiera, a Witalijowi Kliczce stanowisko wicepremiera. Janukowycz zgodził się na powołanie grupy roboczej ds. zmian w konstytucji, która rozszerzy kompetencje parlamentu kosztem ograniczenia kompetencji prezydenta. Opozycja odrzuciła propozycje prezydenta.

Autor: pk//kdj / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: