"Wolne i uczciwe wybory są najlepszym dowodem postępu Ukrainy"

Świat


Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk rozmawiał we wtorek przez telefon z prezydentem elektem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i ustępującym szefem tego państwa Petrem Poroszenką. Tusk zapewnił o niezmiennym unijnym wsparciu dla Kijowa.

UKRAINA WYBRAŁA. CZYTAJ RAPORT >

Szef Rady Europejskiej w dwóch językach - po angielsku i ukraińsku - napisał na Twitterze, że z Poroszenką rozmawiał "po 5 latach dobrej współpracy". "Konkurencyjne, wolne i uczciwe wybory prezydenckie z pokojowym przekazaniem władzy są najlepszym dowodem postępu Ukrainy i jej demokracji" - podkreślił Tusk.

Relacjonując pierwszą rozmowę z Zełenskim, Tusk napisał, że była ona dobra. "Zapewniłem go o tym, że UE niezmiennie popiera Ukrainę. Czekam na naszą współpracę i szczyt Ukraina-UE w lipcu" - zaznaczył.

Gratulacje od szefa NATO

Zełenskiemu zwycięstwa w wyborach pogratulował również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Właśnie rozmawiałem z ukraińskim prezydentem elektem Wołodymyrem Zełenskim. Pogratulowałem mu zwycięstwa i zaprosiłem go do odwiedzenia w najbliższej przyszłości kwatery głównej NATO. NATO będzie nadal zapewniać Ukrainie zdecydowane polityczne i praktyczne wsparcie" - napisał we wtorek wieczorem na Twitterze Stoltenberg.

Zełenski nowym prezydentem Ukrainy

We wtorek Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zakończyła liczenie głosów z elektronicznych protokołów. Wołodymyr Zełenski, otrzymał 73,22 procent poparcia. Jest to najwyższy wynik w historii wyborów prezydenta Ukrainy. Na urzędującego szefa państwa Petra Poroszenkę zagłosowało 24,45 procent wyborców.

Frekwencja wyborcza wyniosła 61,37 procent. Karty do głosowania wydano ponad 18,4 mln osób. Zgodnie z oficjalnymi danymi Ukraina ma ponad 42 mln mieszkańców.

Obecnie CKW ma jeszcze podliczyć oryginalne protokoły z okręgów wyborczych, po czym do 4 maja powinna ogłosić oficjalne wyniki wyborów. Nowy prezydent powinien być zaprzysiężony w ciągu 30 dni od opublikowania oficjalnych wyników w prasie rządowej.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich, w której uczestniczyło 39 kandydatów, odbyła się 31 marca. Najwięcej głosów otrzymali w niej Zełenski i Poroszenko - aktor 30,24 procent, a prezydent 15,95 procent.

Wstępne wyniki II tury wyborów prezydenckich na UkrainieAdam Ziemienowicz / PAP

Autor: ft//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: