Świat

Tusk: relacje z prezydentem będą dobre

Świat

Aktualizacja:
Premier Donald Tusk o stosunkach z prezydentem Lechem Kaczyńskim
TVN24Premier Donald Tusk o stosunkach z prezydentem Lechem Kaczyńskim

- Bardzo chciałbym, aby relacje mojego rządu z prezydentem Rzeczypospolitej były jak najlepsze, i będą - odpowiedział na pytanie o stosunki z Lechem Kaczyńskim, przebywający z wizytą na Litwie Donald Tusk.

Na wspólnej z premierem Gediminasem Kirkilasem konferencji prasowej premier Tusk przypomniał, że w Polsce niedawno były wybory, co zawsze wyzwala "zrozumiałe emocje" i stąd nieporozumienia na linii premier-prezydent. Podkreślił, że obaj z prezydentem Kaczyńskim są w 100 proc. przekonani, iż w "kwestiach konstytucyjnych" będą działać wspólnie.

Most energetyczny, rafinerie, przyjaźń

Donald Tusk o rozmowach z Wilnie
Donald Tusk o rozmowach z WilnieTVN24

Polski szef rządu rozmawiał na Litwie z prezydentem Valdasem Adamkusem i premierem Kirkilasem o sytuacji Polaków w tym kraju, polityce energetycznej i sprawach transportowych. Pokreślił także solidarną strategię Polski i Litwy na forum Unii Europejskiej.

W sprawie tzw. mostu energetycznego między obu krajami Tusk powiedział, że "trzeba pilnie pracować, by to przedsięwzięcie się udało". Rozmowy, jego zdaniem, były konstruktywne i konkretne, choć nie ustalono jeszcze daty podpisania umowy energetycznej. Tusk zapewnił jednak, że jest przekonany o pomyślnym finale rozmów. W najbliższym czasie mają spotkać się w tej sprawie ministrowie gospodarki obu krajów.

Zapytany o obawy dotyczące możliwości przejęcia przez Rosję PKN Orlen i rafinerii Możejki skomentował: "Nie będę odpowiadał, bo nie rozumiem ładunku pesymizmu zawartego w tym pytaniu".

Uczestniczący w spotkaniu premier Litwy Gediminas Kirkilas poinformował, że doszło do spotkania z kierownictwem PKN Orlen. - Konstatujemy, że to przedsiębiorstwo wykonuje wszystkie swoje zobowiązania, modernizuje rafinerię w Możejkach i rozszerza swą działalność na Litwie - powiedział szef litewskiego rządu.

Tusk podkreślił, że przyjaźń polsko-litewska jest "ponadstandardowa", nawet jak na warunki europejskie. Zaprosił premiera Kirkilasa do Warszawy. - Jestem przekonany, że tak samo szybko ustalimy datę naszego spotkanie z Warszawie, jak tę dzisiejszą datę naszego spotkania w Wilnie - powiedział.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24