Świat

"Odrodzenie Europy musi rozpocząć się teraz"

Świat


Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poparł we wtorek postulaty polityki europejskiej, przedstawione przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wezwał do rozpoczęcia "odrodzenia Europy".

"Zgadzam się z Emmanuelem Macronem. Nie pozwólmy zewnętrznym antyeuropejskim siłom wpływać na nasze wybory oraz decydować o kluczowych priorytetach i nowym przywództwie w UE" - napisał na Twitterze Tusk.

Szef Rady Europejskiej ocenił też, że "wszyscy, którym zależy na UE, powinni współpracować w trakcie i po wyborach do Parlamentu Europejskiego".

"Odrodzenie Europy musi rozpocząć się teraz" - dodał, cytując tytuł artykułu, który, jak pisze Polska Agencja Prasowa, we wtorek Macron opublikował w gazetach we wszystkich krajach UE.

Tusk ostrzega przed zewnętrzną ingerencją w wybory

Na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu z premierem Armenii Nikolem Paszynianem Donald Tusk też mówił, że "istnieją zewnętrzne siły antyeuropejskie, które szukają, otwarcie lub potajemnie, wpływu na demokratyczne wybory Europejczyków".

Jednym z takich przykładów, jak mówił, było referendum w sprawie brexitu w Wielkiej Brytanii, jak również inne kampanie wyborcze. - Znowu może być tak w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju - powiedział szef Rady Europejskiej.

- Nie zezwalajmy partiom politycznym, które są zakładane przez siły zewnętrzne wrogo nastawione do Europy, do decydowania o najważniejszych priorytetach UE i nowym kierownictwie instytucji europejskich. Nie możemy czekać na renesans Europy. Ten renesans musi zacząć się teraz - apelował Tusk.

"Ważny wkład do debaty europejskiej"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker też przyjął z entuzjazmem postulaty prezydenta Francji dotyczące polityki europejskiej i nazwał je "ważnym wkładem do debaty europejskiej".

Mówiący o tym rzecznik KE Margaritis Schinas podkreślił, że od 2014 roku Juncker i jego zespół pracują nad "renesansem Europy" i jest dumny ze stałego poparcia Francji, jak i Macrona, dla tego projektu.

Wskazał też, że "kilka elementów" propozycji Macrona nie jest nowych i Komisja już je zaproponowała bądź wdraża je w życie. Wymienił m.in. wzmocnienie europejskiej straży granicznej w celu kontrolowania zewnętrznej granicy Unii, czy położenie nacisku na kwestię obronności i bezpieczeństwa w Europie. To samo, jak mówił, dotyczy monitorowania zagranicznych inwestycji w UE.

Propozycje Macrona

Francuski przywódca wysuwa w nim propozycje reform unijnej strategii gospodarczej w obliczu konkurencji ze strony Chin i USA, utworzenia agencji do walki z cyberprzestępczością, zwalczania zmian klimatycznych i innych problemów środowiska oraz wzmocnienia praw socjalnych.

Oceniając, że majowe wybory do Parlamentu Europejskiego będą miały decydujące znaczenie dla przyszłości Europy, Macron pisze, że "nigdy od czasów II wojny światowej Europa nie była tak bardzo potrzebna. A jednocześnie Europa nigdy nie była tak bardzo zagrożona".

Proponuje w tym kontekście stworzenie europejskiej agencji, której zadaniem byłaby ochrona demokracji przed wyborczymi manipulacjami.

Francuski przywódca krytykuje również nacjonalizm, uznając, że jest on "odrzuceniem bez projektu".

Opowiada się także za zakazem finansowania europejskich partii politycznych przez podmioty spoza Starego Kontynentu. Wzywa do nowego traktatu dotyczącego obronności i bezpieczeństwa, który definiowałby obowiązki państw UE w koordynacji z NATO.

"Narody przejmą naprawdę kontrolę nad swoim losem"

Macron proponuje też utworzenie "osłony społecznej", która zagwarantowałaby "takie samo wynagrodzenie w tym samym miejscu pracy i europejskie wynagrodzenie minimalne, dostosowane do każdego kraju i omawiane zbiorowo każdego roku".

Jego propozycje dotyczą też m.in. rewizji funkcjonowania strefy Schengen i utworzenia służb granicznych UE oraz europejskiego biura zajmującego się polityką azylową.

"W tej Europie narody przejmą naprawdę kontrolę nad swoim losem. Jestem pewien, że w tej Europie Zjednoczone Królestwo znajdzie swoje miejsce" - dodał francuski przywódca.

Autor: ft, asty/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: