"Tchórzliwy atak", "cynizm". Tusk, Merkel, Macron, Putin i Trump ślą wyrazy solidarności

[object Object]
Maciej Woroch relacjonuje sytuację w Londynietvn24
wideo 2/14

"Łączy nas dziś ponad granicami uczucie przerażenia i żałoby, lecz także determinacja"; "Sercem i myślami jestem w Londynie po kolejnym tchórzliwym ataku"; "Myślami jestem z ofiarami i bliskimi zamachu w Londynie". Światowi przywódcy solidaryzują się z Wielką Brytanią po sobotnim zamachu terrorystycznym.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że jest wstrząśnięta zamachem terrorystycznym, do którego doszło w Londynie.

- Moje myśli, pełne współczucia i solidarności, są w tej chwili skierowane ku naszym brytyjskimi przyjaciołom i wszystkim mieszkańcom Londynu - oświadczyła w niedzielę rano.

- Łączy nas dziś ponad granicami uczucie przerażenia i żałoby, lecz także determinacja - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. Merkel zapewniła, że Niemcy będą "zdecydowanie" wspierać Wielką Brytanię w walce z wszelkimi przejawami terroryzmu.

"Proszę, zachowajcie ostrożność"

Głos zabrał również prezydent Francji Emmanuel Macron. "W obliczu tej kolejnej tragedii Francja bardziej niż kiedykolwiek jednoczy się ze Zjednoczonym Królestwem. Myślami jestem z ofiarami i bliskimi zamachu w Londynie" - napisał Macron w nocy z soboty na niedzielę na Twitterze.

Również przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyraził swoją solidarność na Twitterze, podkreślając, że myślami i modlitwą jest z ofiarami ataku oraz ich rodzinami.

"Śledzę ostatnie doniesienia z Londynu z przerażeniem" - napisał Juncker, dodając: - "Proszę, zachowajcie ostrożność".

Wyrazy współczucia złożył również przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. "Sercem i myślami jestem w Londynie po kolejnym tchórzliwym ataku" - napisał na Twitterze.

Tusk zapewnił też, że "Europa jednoczy się ze Zjednoczonym Królestwem w walce z terroryzmem".

"Sercem jesteśmy z rodzinami i bliskimi ofiar"

W reakcji na zamach w Londynie prezydent USA Donald Trump zapewnił w nocy z soboty na niedzielę na Twitterze: "Cokolwiek Stany Zjednoczone mogą zrobić, by pomóc Londynowi i Zjednoczonemu Królestwu, będziemy z wami - jesteśmy z wami. Niech Bóg was błogosławi!".

We wcześniejszym tweecie, pierwszym po doniesieniach o ataku, prezydent Stanów Zjednoczonych napisał: "Musimy być sprytni, czujni i nieustępliwi. Potrzebujemy, by sądy zwróciły nam nasze prawa". "Potrzebujemy Zakazu Wjazdu jako dodatkowego poziomu bezpieczeństwa" - ocenił prezydent, nawiązując do wprowadzonego jego dekretem zakazu wjazdu dla mieszkańców sześciu krajów zamieszkanych w większości przez muzułmanów. Dekret Trumpa został zablokowany przez amerykański sąd.

Departament Stanu USA potępił sobotni, "tchórzliwy" zamach w Londynie, którego ofiarą padli "niewinni cywile". "Stany Zjednoczone są gotowe, by udzielić każdej pomocy, o którą zwrócą się władze Zjednoczonego Królestwa" - oświadczyła rzeczniczka Departamentu.

"Sercem jesteśmy z rodzinami i bliskimi ofiar. Rannym w ataku życzymy całkowitego i szybkiego powrotu do zdrowia. Wszyscy Amerykanie solidaryzują się z narodem Zjednoczonego Królestwa" - czytamy w oświadczeniu rzeczniczki Heather Nauert.

"Ta zbrodnia poraża okrucieństwem i cynizmem"

Z kolei szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto oświadczył w niedzielę, że rząd węgierski jak najsurowiej potępia zamach, współczuje osobom pogrążonym w żałobie i życzy jak najszybszego powrotu do zdrowia rannym.

Szijjarto zaznaczył, że po kolejnym zamachu "Europa wreszcie powinna powiedzieć, że nie chcemy żyć z terroryzmem". Jego zdaniem na to "straszne wyzwanie" jest tylko jedna odpowiedź: "całkowite zatrzymanie nielegalnej imigracji, która sprowadza do Europy poważne zagrożenie terrorystyczne, i ogłoszenie zerowej tolerancji wobec terroryzmu".

Prezydent Rosji potępia zamach terrorystyczny dokonany w sobotę w Londynie i głęboko współczuje narodowi brytyjskiemu - poinformował w niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Władimir Putin skierował również telegram kondolencyjny do brytyjskiej premier Theresy May.

"Ta zbrodnia poraża swoim okrucieństwem i cynizmem" - głosi tekst opublikowany przez Kreml.

Putin ocenił w nim, że powszechną odpowiedzią na zamach powinno być wzmocnienie wspólnych wysiłków w walce z siłami terrorystycznymi na całym świecie.

Rosyjski prezydent przekazał również wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar sobotniego zamachu.

Autor: azb//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / @Guglielminetti

Pozostałe wiadomości