Świat

Tusk, May i spódnica. "Dobre rady", oburzenie i oskarżenia o seksizm

Świat

PAP/EPA/ANDY RAIN/POOLDonald Tusk spotkał się z brytyjską premier Theresą May

W Wielkiej Brytanii wybuchła fala oburzenia po tym, jak jeden z tabloidów opublikował tekst zarzucający brytyjskiej premier niestosowny strój w trakcie spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej, Donaldem Tuskiem. Wielu wyraziło swoje oburzenie artykułem, zarzucając redakcji seksizm.

Tusk powiedział w czwartek w Londynie May, że Wielka Brytania powinna jak najszybciej rozpocząć negocjacje w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej.

Dyskusja o "problematycznej spódnicy"

W piątek na łamach "Daily Mail" ukazał się tekst "Pamiętaj pierwszą zasadę negocjacji, Theresa… staraj się nie zdradzać zbyt wiele!", w którym redakcja w pierwszej kolejności zarzuca kłopotliwą stylizację brytyjskiej premier. Zdaniem tabloidu, Theresa May, w momencie gdy usiadła do rozmów z Tuskiem, musiała zasłaniać rękoma to, co odsłoniło rozcięcie spódnicy.

W swoim internetowym wydaniu "The Independent" zarzucił gazecie seksizm. W tekście "Nagłówek, który pokazuje kobietom, co społeczeństwo o nich myśli, nieważne jak dobrze by pracowały" Evan Bartlett podkreśla, że to kolejny dowód na wszechobecny seksizm w życiu politycznym. Zwraca uwagę, że nie tylko w tytule, ale w pierwszych dwóch akapitach redakcja brukowca rozpisuje się nad "problematyczną spódnicą".

Niektórzy użytkownicy Twittera nie zostawili suchej nitki na redakcji tabloidu. "Z ostatniej chwili: Theresa May wie jak nosić spódnicę" - zakpił jeden z użytkowników.

Brexit przebiegnie "gładko"

Składając wizytę na Downing Street 10, Tusk oznajmił, że 27 pozostałych krajów UE oczekuje formalnego uruchomienia przez Londyn procedury wyjścia z UE przewidzianej w art. 50 traktatu UE. Dodał, że "w interesie wszystkich" powinno to nastąpić możliwie szybko.

May powtórzyła, że spodziewa się, że Brexit przebiegnie "gładko". Wcześniej wielokrotnie mówiła, że rozpoczęcie negocjacji w sprawie Brexitu nie nastąpi przed końcem roku.

Donald Tusk spotkał się z brytyjską premier Theresą MayPAP/EPA/ANDY RAIN/POOL

Autor: tmw\mtom / Źródło: Daily Mail, The Independent

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANDY RAIN/POOL

Tagi:
Raporty: