Tusk: czas wziąć się za budowanie

 
Donald Tusk chce stworzyć dobrą atmosferę wokół tarczy antyrakietowejTVN24

Dwustronna współpraca gospodarcza, perspektywy Grupy Wyszehradzkiej i kwestia budowy tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej - o tym rozmawiali w Bratysławie premierzy Polski i Słowacji. Donald Tusk ocenił, że jego wizyta w słowackiej stolicy "była potrzebna nie dlatego, żebyśmy mieli jakieś trudne problemy do rozwiązania, tylko po to, żebyśmy ostro wzięli się za budowanie".

Podczas spotkania ze słowackim premierem Tusk poruszył kwestię budowy tarczy antyrakietowej. - Kwestia instalacji antyrakietowych w Polsce i Czechach jest z jednej strony sprawą negocjacji pomiędzy tymi krajami - prowadzimy je w związku z tym na swoją odpowiedzialność - ale chcemy wokół tej sprawy budować atmosferę wzajemnego zaufania - powiedział na wspólnej z Robertem Fico konferencji prasowej polski premier.

Kwestia instalacji antyrakietowych w Polsce i Czechach jest z jednej strony sprawą negocjacji pomiędzy tymi krajami - prowadzimy je w związku z tym na swoją odpowiedzialność - ale chcemy wokół tej sprawy budować atmosferę wzajemnego zaufania. Premier Donald Tusk

Robert Fico jest niechętny budowie tarczy w Polsce i Czechach. Jego zdaniem sprawa nie była w sposób wystarczający przedyskutowana z Unią Europejską, Rosją i NATO, a instalacje będą się znajdować zbyt blisko Słowacji. - Moje stanowisko jest ogólnie znane - uciął krótko słowacki premier, pytany o tę kwestię przez dziennikarzy.

"Nasi przyjaciele ze Słowacji"

Większość rozmów poświęcona była jednak dwustronnym relacjom Warszawy i Bratysławy, przede wszystkim na płaszczyźnie gospodarczej. - Jestem przekonany, że to już ma wymiar symbolu, że kiedy spotykają się przyjaciele, to rozmawiają o tym jak budować mosty i jak dbać o wspólne bezpieczeństwo energetyczne - powiedział szef polskiego rządu. Tusk podkreślił wiodącą rolę Słowacji, jeżeli chodzi o wspólną perspektywę rozwoju energetyki jądrowej.

Premierzy rozmawiali także o współpracy regionalnej. Donald Tusk stwierdził, że cieszy się iż słowacki partner, tak jak Polska, opowiada się za intensyfikacją prac Grupy Wyszehradzkiej. - To w jakimś sensie w rękach polityków Warszawy i Bratysławy, ale także Pragi, Wilna, Rygi, Budapesztu leży przyszłość wschodniego wymiaru europejskiej polityki sąsiedztwa - powiedział szef polskiego rządu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24