Tureckie złoto płynie do Iranu. Teheran obchodzi sankcje


Tureckie banki nadal sprzedają złoto, którym płaci się Iranowi za dostawy gazu ziemnego. Pomagają w ten sposób obejść nałożone na Teheran międzynarodowe sankcje finansowe - poinformował Reuters, powołując się na źródła bankowe.

Wartość eksportu złota z Turcji do Iranu wzrosła skokowo z 54 mln dolarów w całym roku 2011 do 6,5 mld dolarów w ciągu pierwszych 11 miesięcy roku ubiegłego. Turcja jest największym importerem irańskiego gazu, ale na mocy zachodnich sankcji, jakie zarządzono wobec Teheranu w związku z jego kontrowersyjnym programem nuklearnym, nie może płacić za dostawy dolarami ani euro. Iran otrzymuje w tej sytuacji tureckie liry - walutę niezbyt liczącą się na międzynarodowych rynkach, ale idealną do zakupów złota w Turcji.

Jak zaznacza Reuters, chociaż sprzedaż kruszcu nie jest łamaniem istniejących sankcji, to pomaga ona Teheranowi w utrzymaniu stabilności finansowej po wyparciu go w znacznym stopniu z globalnego obiegu bankowego.

Amerykanie prowadzą rozmowy

Departament Stanu USA poinformował w grudniu, że prowadzi rozmowy z Ankarą w sprawie przepływu złota do Iranu po tym, gdy w listopadzie Senat rozszerzył zakres sankcji, które miałyby teraz obejmować również handel metalami szlachetnymi. Minister gospodarki Turcji Zafer Caglayan oświadczył w ubiegłym tygodniu, że sprzedaż złota do Iranu będzie kontynuowana, gdyż zajmuje się tym tylko sektor prywatny, a nie państwo, i dlatego sankcje nie mają tutaj zastosowania.

Kurierzy przez Dubaj Według branżowych źródeł, na które powołuje się Reuters, kurierzy przewożą sztabki złota ze Stambułu do Dubaju samolotami w swym bagażu, skąd trafiają one następnie do Iranu.

Tureccy bankierzy twierdzą również, że handel kruszcem z Iranem nie odbywa się za ich pośrednictwem, a sprzedające złoto bankowe agendy pełnią tutaj swą normalną funkcję. - Iran nie realizuje swego handlu złotem poprzez turecki system bankowy; to sektor prywatny sprzedaje złoto Iranowi. Nie doświadczamy jakichkolwiek nacisków dotyczących tej sprawy - powiedział wyższy przedstawiciel jednego z tureckich banków. Uzależniona w znacznym stopniu od zagranicznych surowców energetycznych Turcja kupuje ponad 90 proc. eksportowanego przez Iran gazu ziemnego, co przekłada się na około 10 mld metrów sześciennych rocznie. Wspólnota międzynarodowa wprowadziła i stopniowo rozszerzyła sankcje wobec Iranu w następstwie podejrzeń, że dąży on do potajemnego zbudowania broni jądrowej. Natomiast według władz w Teheranie ich program nuklearny ma wyłącznie cele pokojowe.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: