Świat

Premier Grecji: tureckie myśliwce zakłóciły mój lot. "Na próżno spalają paliwo"

Świat


Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział w poniedziałek, że tureckie myśliwce przeleciały blisko śmigłowca, którym podróżował na grecką wyspę Agatonisi położoną w pobliżu wybrzeża Turcji na obchody rocznicy powstania z 1821 roku przeciwko imperium osmańskiemu.

- Mam zaszczyt powitać was tutaj na Agatonisi. Niektóre tureckie myśliwce prawdopodobnie tego dnia chciały świętować razem z nami - powiedział Cipras do zgromadzonych na uroczystościach.

Premier Cipras: na próżno spalają paliwo

- Śmigłowiec, na pokładzie którego byłem, zmuszono do manewrowania na małej wysokości, dopóki greckie myśliwce nie przechwyciły tych sił (samolotów tureckich - red.) naruszających naszą przestrzeń powietrzną - podkreślił Cipras, przemawiając na Agatonisi.

Cipras mówił, że "takie głupie akcje są bez znaczenia, oni (piloci tureckich myśliwców - red.) na próżno spalają paliwo". - Zawsze tutaj będziemy, by bronić naszej integralności terytorialnej - powiedział szef greckiego rządu.

Przedstawiciel greckich sił zbrojnych powiedział agencji Reutera, że greckie myśliwce F-16 przechwyciły maszyny tureckie w odległości kilku kilometrów od śmigłowca Ciprasa.

Źródło w tureckich siłach zbrojnych cytowane przez agencję Reutera powiedziało, że myśliwce Ankary przeprowadzały tylko rutynowe zadania. - W trakcie dzisiejszych działań premiera Grecji nie doszło do żadnej próby przechwycenia przez tureckie myśliwce - poinformował rozmówca agencji.

Konflikt grecko-turecki

Reuters zwraca uwagę, że w relacjach Turcji z Grecją - choć kraje te są sojusznikami w NATO - od dawna istnieje wiele punktów spornych, takich jak kwestia podzielonego Cypru, delimitacja przestrzeni powietrznej czy prawa przelotu nad terytorium drugiej strony. Relacje pogorszyły się, odkąd Grecja zablokowała ekstradycję ośmiu żołnierzy tureckich oskarżanych przez Ankarę o udział w nieudanej próbie zamachu stanu z 2016 roku.

W ostatnich latach liderzy Grecji i Turcji próbowali naprawić wspólne relacje. W 2017 roku Racep Tayyip Erdogan odwiedził Grecję, stając się tym samym pierwszym tureckim przywódcą, który udał się z wizytą do tego kraju od 65 lat.

Do zdarzenia doszło, gdy Cipras leciał na grecką wyspę AgatonisiGoogle Maps

Autor: ft/adso/kwoj / Źródło: PAP, Reuters, BBC

Pozostałe wiadomości