Świat

Turczynow proponuje ONZ przysłanie misji pokojowej na Ukrainę

Świat

Senior Airman JoAnn S. Makinano/US Air ForceWładze Ukrainy chcą misji ONZ

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zaproponował włączenie sił pokojowych ONZ w operację antyterrorystyczną przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie Ukrainy.

Temat ten poruszono w trakcie rozmowy telefonicznej ukraińskiego polityka z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem, do której doszło w poniedziałek - poinformowały służby prasowe parlamentu w Kijowie. Turczynow jest przewodniczącym Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.

Kijów "nie ma nic przeciwko" obecności ONZ

- Ukraina nie ma nic przeciwko przeprowadzeniu wspólnej operacji antyterrorystycznej z siłami pokojowymi ONZ na wschodzie naszego kraju - oświadczył p.o. szefa państwa.

W niedzielę wieczorem Turczynow podpisał dekret o operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju informując, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony pozwoliła na użycie wojska. Turczynow oświadczył wówczas, że do godziny 8 czasu polskiego w poniedziałek separatyści mają złożyć broń i opuścić okupowane budynki państwowe m.in. w Doniecku i Ługańsku. Działacze organizacji prorosyjskich oświadczyli, że nie przyjmują tego ultimatum.

Jak dotychczas brak informacji o działaniach ukraińskich formacji zbrojnych w ramach operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Senior Airman JoAnn S. Makinano/US Air Force

Tagi:
Raporty: