Świat

Turczynow: 25 maja możliwe referendum ws. jedności Ukrainy

Świat


Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow nie wykluczył przeprowadzenia referendum w sprawie jedności państwa, które mogłoby się odbyć przy okazji wyborów prezydenckich 25 maja.

Według agencji Interfax-Ukraina miałoby to być referendum w sprawie ustroju państwa. Federalizacji Ukrainy domaga się Rosja.

Referendum ws. federalizacji kraju 25 maja?

- Nie występujemy przeciwko referendum. Jestem przekonany, że większość Ukraińców wypowie się w nim za jednym, niepodzielnym i demokratycznym państwem ukraińskim - oświadczył Turczynow na spotkaniu z szefami klubów parlamentu w Kijowie.

Zapewnił, że ogłoszona dzień wcześniej operacja antyterrorystyczna na wschodzie kraju, gdzie separatyści prorosyjscy okupują instytucje państwowe, doprowadzi do uregulowania sytuacji w tym regionie. Zgodnie z decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w operacji ma uczestniczyć wojsko.

- Ta decyzja w pełni odpowiada ukraińskiemu prawu, a w szczególności jego zapisom, które regulują działalność państwa w walce z terroryzmem – podkreślił.

"Otwarta agresja" Rosji w Donbasie

P.o. szefa państwa wyraził opinię, że reakcja Rosji na ogłoszenie operacji antyterrorystyczne świadczy, że prowadzi ona agresję wobec Ukrainy.

- Federacja Rosyjska reaguje bardzo nerwowo, co jeszcze raz potwierdza, że w Donbasie (Donieckie Zagłębie Węglowe) nie mamy do czynienia z konfliktem między Ukraińcami, lecz z otwartą agresją Federacji Rosyjskiego wobec naszego państwa – powiedział.

Turczynow ogłosił akcję antyterrorystyczną we wschodnich regionach Ukrainy w niedzielę wieczorem i dał separatystom czas na złożenie broni do godz. 8 rano czasu polskiego w poniedziałek.

Rosja oświadczyła w odpowiedzi, że rozkaz użycia armii przeciwko separatystom jest przestępczy. MSZ w Moskwie zażądało od Zachodu "wzięcia jego ukraińskich sojuszników pod kontrolę". "Zachód jest teraz odpowiedzialny za zapobieżenie wojnie domowej na Ukrainie" - głosi oświadczenie rosyjskiej dyplomacji.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: