Świat

Turcja zbuduje mur na przejściu granicznym z Syrią

Świat


Turcja zbuduje 2,5 kilometrowy mur na przejściu granicznym z Syrią w Cilvegozu, gdzie doszło w tym roku do trzech eksplozji ładunków wybuchowych - poinformowało w piątek ministerstwo ceł i handlu w oficjalnym komunikacie.

Betonowe ściany zwieńczone drutem kolczastym zostaną postawione po obydwu stronach drogi prowadzącej od tureckiej strony przejścia do syryjskiej granicy. Ponadto na przejściu zainstalowane zostaną urządzenia do wewnętrznej kontroli pojazdów i skanery, a także dodatkowe oświetlenie i kamery.

Turkom wstęp wzbroniony

W Cilvegozu doszło w lutym do zamachu bombowego, w którym zginęło 14 osób, a w maju w pobliskim mieście Reyhanli wybuch dwóch samochodów pułapek zabił 51 ludzi. Od lipca tureckim samochodom nie wolno przekraczać granicy w Cilvegozu ze względów bezpieczeństwa, ale przejście pozostało otwarte dla syryjskich uchodźców oraz transportów z pomocą humanitarną. Od ubiegłego roku syryjscy rebelianci kontrolują przejście w Bab al-Hawa, położone naprzeciwko Cilvegozu. Lutowy zamach bombowy miał miejsce w strefie buforowej między Bab al-Hawa a turecką stroną granicy.

Autor: nsz/tr / Źródło: PAP

Raporty: