Prokurdyjscy burmistrzowie zastąpieni gubernatorami. Setki zatrzymanych

Świat


418 osób w 29 prowincjach zostało zatrzymanych w ramach śledztwa dotyczącego podejrzanych o powiązania z separatystyczną i zdelegalizowaną przez Ankarę Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). O zatrzymaniach poinformował turecki resort spraw wewnętrznych. "Dla dobra śledztwa" władze zastąpiły także trzech prokurdyjskich burmistrzów, mianując na ich miejsce gubernatorów.

Tureckie władze zastąpiły gubernatorami prokurdyjskich burmistrzów miast na południowym wschodzie kraju: Diyarbakiru - Selcuka Mizrakliego, Mardinu - Ahmeta Turka i Van - Bedię Ozgokce Ertan.

"Dla dobra śledztw, zostali oni czasowo usunięci ze stanowisk w ramach środków ostrożności" - dodało MSW.

Działania te najprawdopodobniej doprowadzą do wzrostu napięcia na południowym wschodzie Turcji, który uchodzi za bastion Kurdów - zauważa agencja Reutera.

Usunięcie burmistrzów

Przed marcowymi wyborami samorządowymi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że takie działania mogą być podejmowane wobec wybranych przedstawicieli lokalnych władz, jeśli okaże się, że mają oni powiązania z PKK - przekazał w oświadczeniu resort spraw wewnętrznych.

Troje lokalnych polityków zostało oskarżonych o różne przestępstwa, w tym przynależność do organizacji terrorystycznej i szerzenie propagandy tej organizacji. Turecka telewizja CNN Turk pokazała, jak policja odgradza siedzibę władz Diyarbakiru metalowymi barierkami. Przed budynkiem rozmieszczono armatki wodne i samochody oddziałów prewencji.

Prezydent mówi o związkach prokurdyjskiej partii z separatystami

Po udaremnionym przewrocie wojskowym w Turcji z lipca 2016 roku większość burmistrzów z ramienia prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) i jej regionalnego sojusznika została pozbawiona urzędu z powodu rzekomych powiązań z PKK.

Pod zarząd komisaryczny przekazano wówczas 95 ze 106 gmin rządzonych przez HDP, partia ta liczyła na odzyskanie nad nimi kontroli. Tysiące członków HDP trafiło wówczas do więzienia.

Przed marcowymi wyborami szef tureckiego MSW Suleyman Soylu powiedział, że wobec 178 kandydatów toczą się śledztwa dotyczące rzekomych powiązań z PKK.

Prezydent Erdogan ostrzegał wówczas, że burmistrzowie z HDP mogą zostać ponownie usunięci, jeśli okaże się, że podobnie jaki ich poprzednicy, mają powiązania z bojownikami z PKK. Turecki prezydent często oskarża HDP o powiązania z PKK. Partia Pracujących Kurdystanu uznawana jest przez Ankarę, a także Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną. Od lat 80. prowadzi zbrojną walkę o kurdyjską autonomię w Turcji, głównie na południowym wschodzie kraju. W konflikcie kurdyjsko-tureckim zginęło już ponad 40 tys. osób.

Autor: akw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: