Świat

Dziesięć miesięcy więzienia dla piosenkarki. Za obrazę prezydenta Erdogana

Świat

ShutterstockSąd orzekł, że Zuhal Olcay obraziła prezydenta Erdogana

Zuhal Olcay, turecka aktorka i piosenkarka znana między innymi z głównej roli w inscenizacji musicalu "Evita", została skazana w czwartek na 10 miesięcy więzienia. Sąd w Stambule uznał, że zmieniając słowa popularnej piosenki, obraziła prezydenta Turcji.

Podczas koncertu w Stambule w sierpniu 2016 roku artystka, która wystąpiła od 1980 roku w przeszło 30 filmach, zmieniła tekst popularnego przeboju zatytułowanego "Nie obchodzi mnie świat". Użyła nazwiska prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby zrymować je po turecku ze słowami: "wszystko to pustka, wszystko kłamstwo".

Kara więzienia

Jak poinformował turecki dziennik "Evrensel", dla prokurator zażądał dla 60-letniej Zuhal Olcay czterech lat więzienia. Sąd ostatecznie skazał ją na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Nie zgodzono się na zawieszenie kary ze względu na dobre sprawowanie podczas pobytu w areszcie, ponieważ artystka była już kiedyś ukarana grzywną za obrazę urzędnika państwowego. "Evrensel" sugeruje, że piosenkarka po osadzeniu jej w więzieniu uzyska być może warunkowe zwolnienie. W ciągu ostatnich lat za obrazę prezydenta skazano w Turcji wielu obywateli. Część otrzymała wyroki nawet za to, że rozpowszechniali w sieciach społecznościowych cudze teksty, w których prezydent Erdogan nie był bezpośrednio wymieniany.

60-letnia Zuhal Olcay miała obrazić prezydenta ErdoganaShutterstock

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock