Turcja wciąż chce do UE. "Ożywienie procesu akcesyjnego" za pomoc z uchodźcami

Świat


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zadeklarował w Brukseli, że jest gotowy do współpracy z Unią Europejską w sprawie kryzysu uchodźczego. Przedstawił jednak listę warunków mówiącą m.in. o ożywieniu procesu akcesyjnego i liberalizacji wizowej z UE.

Erdogan po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem podkreślał, że w jego kraju jest 2,5 mln imigrantów, w tym 300 tys. osób z Iraku oraz 2,2 mln z Syrii.

- Do tej pory wydaliśmy na nich 7,8 mld dolarów - mówił, zwracając uwagę, że jego kraj otrzymał od innych państw wsparcie wynoszące jedynie 470 mln dolarów. Zaznaczył jednak, że Turcja będzie dalej prowadziła politykę otwartych drzwi.

Turcja "jako kraj kandydujący" do UE

- Od początku Turcja wykazywała się odpowiedzialnością w imieniu społeczności międzynarodowej, zajmując humanitarne i uczciwe stanowisko (...). Nasi europejscy przyjaciele starają się ustanowić wspólne stanowisko wobec tego narastającego problemu. Turcja jest otwarta na każdy rodzaj współpracy w tym obszarze - oświadczył Erdogan.

Jak podkreślił, problemy w regionie nasilają się, dlatego jego kraj chciałby dalszego pogłębienia dialogu z UE. - W interesie obu stron jest wymiana opinii pomiędzy Turcją, jako krajem kandydującym, a UE, a także wypracowanie wspólnej polityki w odniesieniu do naszego regionu - powiedział turecki przywódca.

Jak zaznaczył, przekazał Tuskowi, że akcesja do UE jest nadal strategicznym celem Turcji i chciałby, aby proces akcesyjny został ożywiony bez sztucznych politycznych barier.

Tusk: UE oczekuje od Turcji lepszego zarządzania granicami

- Bezsporne jest, że UE musi lepiej zarządzać swoimi granicami; oczekujemy, że Turcja będzie robiła to samo - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef Rady Europejskiej.

Zadeklarował, że UE jest gotowa rozmawiać o wszystkich rozwiązaniach, dlatego dyskusja z tureckim prezydentem dotyczyła też możliwości utworzenia stref buforowych w Syrii. Ankara przekonuje, że takie rozwiązanie umożliwiłoby umieszczenie syryjskich uchodźców na terytorium ich własnego kraju. Strefa miałaby przebiegać wzdłuż granicy z Turcją.

Tusk powiedział, że Turcja też musi być gotowa do działania. Jak podkreślił, sytuacja, w której setki tysięcy osób uciekają do UE przez ten kraj, musi się skończyć.

Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/35

Autor: fil\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: