Trzęsienie ziemi w Turcji. Tureckie miasta przed i po na zdjęciach satelitarnych

Autor:
ft/kab
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Południową Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi. Skutki kataklizmu widać na zdjęciach satelitarnych, które udostępniła amerykańska firma Maxar Technologies. Fotografie przedstawiają tureckie miasta przed i po kataklizmie. 

Zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies przedstawiają miasta Antiochia i Kahramanmaras w południowej Turcji przed i po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi. Na fotografiach z 8 lutego widać zrównane z ziemią budynki oraz białe namioty rozstawione przez służby ratunkowe.

Na jednym ze zdjęć pokazano także zniszczony przez kataklizm starożytny zamek w Gaziantepie.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

W wyniku trzęsienia ziemi, które w poniedziałek nawiedziło południową Turcję i Syrię życie straciło już przeszło 15 tysięcy osób. Strona turecka informuje o ponad 12 tysiącach ofiar śmiertelnych, z kolei w Syrii zginęło blisko trzy tysiące ludzi.

Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię, znajdowało się w tureckiej prowincji Kahramanmaras. Niecałe 12 godzin później, kilkadziesiąt kilometrów na północ, miało miejsce drugie trzęsienie o magnitudzie 7,7. Obu zjawiskom towarzyszyła seria ponad 100 wstrząsów wtórnych.

PAP

Dotknięty trzęsieniem ziemi rejon południowo-wschodniej Turcji i północno-zachodniej Syrii jest aktywny sejsmicznie i często dochodzi w nim do wstrząsów. Jednak to ostatnie jest najpotężniejszym tego typu kataklizmem w tym regionie w ostatnim czasie. W 1999 roku na skutek trzęsienia w tureckim Izmit zginęło 17-18 tysięcy osób. Jak pokazały pomiary, wstrząsy miały magnitudę 7,6.

Najtragiczniejsze w historii pomiarów sejsmicznych trzęsienie ziemi odnotowano w 1976 roku w chińskiej prowincji Tangshan. Oficjalne dane władz mówiły o 250 tysiącach ofiar. Prawdopodobnie były mocno zaniżone, bo niektóre źródła podawały liczbę nawet 650 tysięcy zabitych. Trzęsienie ziemi w Tangshan miało - według oficjalnych danych - magnitudę 7,5, choć inne pomiary wskazywały nawet na magnitudę 8,2. Z kolei magnitudę wynoszącą 9,5 miało najsilniejsze w historii odnotowane pomiarami trzęsienie, w 1960 roku, w Chile. Zginęło wtedy ponad 1650 osób.

PAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kab

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości