Świat

Turcja poprze koalicję walczącą z Państwem Islamskim

Świat


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył we wtorek, że jego kraj może zapewnić wsparcie wojskowe i logistyczne koalicji walczącej z bojownikami Państwa Islamskiego w Syrii.

- Damy operacji konieczne wsparcie. Pomoc może być wojskowa lub logistyczna - powiedział turecki przywódca dziennikarzom w Nowym Jorku. Rozmowę przekazała turecka telewizja NTV.

Sekretarz stanu USA John Kerry po spotkaniu z szefem MSZ w Ankarze Mevlutem Cavusoglu zaznaczył, że Turcja jest "pełnym członkiem koalicji i zostanie zaangażowana na pierwszej linii".

Powrót zakładników zmieni politykę?

W Incirlik (na południu Turcji) mieści się amerykańska wojskowa baza lotnicza. Według władz nie wykorzystywano jej w nalotach przeciw Państwu Islamskiemu. Dotychczas władze tureckie były raczej powściągliwe wobec działań przeciw IS, głównie z powodu uprowadzonych w czerwcu w Mosulu 49 pracowników tureckiego konsulatu. W sobotę porwani wrócili do kraju. Prasa w Ankarze napisała, że władze dokonały wymiany zakładników za 50 członków IS. Prezydent Erdogan zapewniał, że nie zapłacono żadnego okupu.

Dwuznaczna postawa Ankary

Cavusoglu powiedział we wtorek na spotkaniu poświęconym walce z terroryzmem, odbywającym się w Nowym Jorku na marginesie 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że Turcja wykryła i wydaliła ze swego terytorium ponad 1000 bojowników, pochodzących z 75 krajów. Reuters podaje, że m.in. na podstawie zachodnich danych wywiadowczych władze tureckie stworzyły listę 6 tysięcy osób, niektórych nawet w wieku 14 lat, którym zakazały wjazdu do kraju. AFP przypomina, że władzom w Ankarze wielokrotnie zarzucano utrzymywanie niejednoznacznych relacji z dżihadystami przekraczającymi granicę w celu wsparcia rebelii w Syrii, a prezydenta Erdogana - co ostro negowano - oskarżano nawet o popieranie najbardziej radykalnych grup syryjskich powstańców, w tym IS, w celu przyspieszenia upadku reżimu Baszara el-Asada.

Apel Ocalana

Abdullah Ocalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uznawanej przez Turcję i większość wspólnoty międzynarodowej za organizację terrorystyczną, włączył się we wtorek do apelu swych rodaków o sformowanie "powszechnego ruchu oporu" przeciw dżihadystom w Syrii - podała sympatyzująca z PKK agencja Firat. "Wzywam wszystkich Kurdów do powołania powszechnego ruchu oporu przeciw tej wojnie o wielkiej skali" - przekazał przez swych adwokatów. Ocalan odsiaduje wyrok na wyspie Imrali na Morzu Marmara. W 1999 roku władze skazały go na dożywocie za "terroryzm".

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: //gak / Źródło: PAP

Raporty: