Pisarka uniewinniona od zarzutu "działalności terrorystycznej"

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Sąd w Stambule uniewinnił w piątek turecką pisarkę, dziennikarkę i obrończynię praw człowieka Asli Erdogan z zarzutu "działalności terrorystycznej". Autorka była sądzona za współpracę z prokurdyjskim dziennikiem "Ozgur Gundem".

Asli Erdogan została uniewinniona przez sąd w Stambule z zarzutu "próby podważenia integralności państwa" i "przynależności do organizacji terrorystycznej", jak władze w Ankarze określają separatystyczną Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

Autorka kilku powieści, tłumaczonych na języki obce, laureatka wielu nagród, była sądzona za współpracę z prokurdyjskim dziennikiem "Ozgur Gundem". Jej proces wywołał zaniepokojenie społeczności międzynarodowej. Została zwolniona z aresztu po ponad czterech miesiącach w grudniu 2016 roku,

"W moim kraju próbuje się na ślepo zabić prawdę"

W październiku 2016 roku podczas 68. Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie nad Menem odczytano list pisarki, napisany w areszcie. "Wołam zza murów, betonu i drutu kolczastego jak z otchłani studni: w moim kraju niszczy się z niewyobrażalną brutalnością sumienie i próbuje się przy tym jak zwykle na ślepo zabić prawdę" - napisała turecka autorka.

Erdogan, która nie jest spokrewniona z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, mieszkała przez pewien czas w Krakowie dzięki stypendium Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN przyznawanemu pisarzom, którym w kraju grozi prześladowanie.

Jedna z jej książek "The Stone Building" opowiada o torturach i warunkach aresztu w Turcji. 

pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL