Na nowy kościół czekają prawie sto lat. "To historyczny dzień"

TVN24

W Stambule po prawie stu latach powstanie nowy kościół chrześcijańskiENEX
wideo 2/2

Od 1923 roku w Turcji nie powstał żaden chrześcijański kościół. Już niedługo ma się to zmienić. Prezydent Recep Tayyip Erdogan wziął udział w ceremonii rozpoczęcia budowy nowej świątyni w Stambule.

Kościół ma zostać ukończony w dwa lata. Nowy kościół chrześcijański wzbogaci Turcję duchowo - oświadczył szef państwa, cytowany przez państwową agencję prasową Anatolia.

Nie zatwierdzano nowych

Świątynia przeznaczona dla wyznawców Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego ma powstać w dzielnicy Yesilkoy nad Morzem Marmara, w europejskiej części Stambułu. Pozwolenie na budowę rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wydała już w 2015 roku.

"To historyczny dzień" - ocenił metropolita stambulsko-ankarski Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego w Filiksinos Jusuf Cetin.

W Turcji, której ludność jest w ponad 99 procentach muzułmańska, liczbę wyznawców Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego szacuje się na około 17 tysięcy.

Od założenia kemalistowskiej Republiki Turcji w kraju wydawano wprawdzie pozwolenia na renowację istniejących świątyń mniejszości religijnych, ale nie zatwierdzano budowy nowych.

Autor: kris/tr / Źródło: PAP