Turecka partia opozycyjna może zostać zdelegalizowana. Sąd Najwyższy nie wstrzymał wyroku

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Ludowej Partii Demokratycznej (HDP)
Ludowej Partii Demokratycznej (HDP)
Reuters Archive
Reuters ArchiveLudowej Partii Demokratycznej (HDP)

Sąd Najwyższy Turcji odmówił odłożenia w czasie wyroku na opozycyjną Ludową Partię Demokratyczną. Oznacza to, że na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi ugrupowanie może zostać zdelegalizowane.  

Sąd Najwyższy Turcji poinformował o odrzuceniu żądania prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), która jest oskarżana o związki z "terrorystami". Jeżeli sąd podejmie decyzję zgodną z zarzutami prokuratury, będzie mógł partię zdelegalizować lub zakazać startu niektórym jej członkom.

Oskarżana partia jest trzecią największą siłą opozycyjną, jednoznacznie pro-kurdyjską i powiązaną ze zdelegalizowaną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Liderzy HDP, która odrzuca zarzuty o terroryzm, od lat przebywają w więzieniu.

Protest zwolenników HDP EPASEDAT SUNA/PAP/EPA

Czwartkowa decyzja sądu jest kolejnym krokiem w tej sprawie. Na początku stycznia sąd zamroził konta Ludowej Partii Demokratycznej, która oczekiwała wypłaty 29 milionów dolarów subsydiów ze skarbu państwa.

Przełożone na maj wybory parlamentarne i prezydenckie będą zdaniem agencji najtrudniejszym testem dla rządzącego od 20 lat Recepa Tayyipa Erdogana. Wyniki badań opinii publicznej wskazują na szanse sił opozycyjnych na zwycięstwo, zwłaszcza jeśli będą one współpracowały w ramach koalicji obejmującej HDP. Dlatego delegalizacja HDP może oznaczać pogrzebanie szans opozycji na sukces.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPASEDAT SUNA/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości