TVN24 | Świat

Turcja i Armenia uzgodniły częściowe otwarcie granicy lądowej

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Granica między Turcją i Armenią pozostaje zamknięta od czasu wojny w Górskim Karabachu
Reuters ArchiveGranica między Turcją i Armenią pozostaje zamknięta od czasu wojny w Górskim Karabachu

Turcja i Armenia uzgodniły otwarcie granicy lądowej między obu państwami dla obywateli krajów trzecich - ogłosiło MSZ w Ankarze. Krok ten podjęto w ramach procesu normalizacji dwustronnych stosunków. Granica pozostaje zamknięta od 1993 roku w związku z konfliktem o Górski Karabach.

Granica ma zostać otwarta dla obcokrajowców "w najbliższym możliwym terminie", ale obywatele Turcji i Armenii wciąż nie będą mogli jej przekraczać - wynika z komunikatu wydanego po czwartym spotkaniu przedstawicieli Turcji i Armenii ds. procesu normalizacji stosunków dwustronnych, które odbyło się w piątek w Wiedniu.

Granica turecko-armeńskaShutterstock

Przedstawiciele uzgodnili również uruchomienie "w najbliższym możliwym terminie" bezpośrednich lotów towarowych pomiędzy obu krajami. Przedyskutowali też dalsze konkretne kroki, jakie mogą zostać podjęte, by osiągnąć ostateczny cel w postaci "pełnej normalizacji" stosunków dwustronnych - napisano.

Granica zamknięta od dziesięcioleci

Granica turecko-armeńska została zamknięta w 1993 roku w związku z wojną o Górski Karabach między Armenią a Azerbejdżanem. Armenia pozostaje sojusznikiem Rosji, natomiast Azerbejdżan, etnicznie i językowo zbliżony do Turcji, jest wspierany przez Ankarę. W 2020 roku konflikt rozgorzał ponownie. W wyniku działań wojennych zginęły setki osób, a Azerbejdżan zyskał znaczne zdobycze terytorialne.

Normalizację stosunków turecko-armeńskich utrudnia również historia ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości