Świat

Erdogan żąda anulowania decyzji USA. "Nie rewanż, ale sprawiedliwość"

Świat


Turcja wyjdzie z inicjatywą, by ONZ anulowała decyzję USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela - oświadczył w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Jego zdaniem to kwestia "sprawiedliwości, a nie rewanżu".

- Będziemy pracować, by anulować niesprawiedliwą decyzję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jeśli pojawi się tam weto, to skierujemy sprawę do Zgromadzenia Ogólnego ONZ - przekazał za pośrednictwem telekonferencji Erdogan osobom zgromadzonym na wiecu poparcia dla Palestyńczyków w tureckim mieście Konya.

"Jesteśmy muzułmanami"

- Nie szukamy rewanżu, ale sprawiedliwości - oświadczył prezydent Turcji. - Jesteśmy muzułmanami, nie możemy dyskryminować, być rasistami czy antysemitami - zaznaczył.

Stany Zjednoczone są stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i mają w niej prawo weta, co oznacza, że każdy ruch w celu anulowania decyzji Waszyngtonu prawdopodobnie zostanie zablokowany - zauważa agencja Reuters.

Fala protestów po decyzji Trumpa

Dwóch Palestyńczyków zginęło w piątkowych starciach podczas protestów przeciw decyzji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w sprawie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela - informuje AFP. Jak odnotowuje z kolei agencja dpa, do manifestacji przeciwko decyzji Waszyngtonu doszło w piątek również w Malezji, gdzie tysiące osób zgromadziły się przed ambasadą USA w Kuala Lumpur.

6 grudnia Trump poinformował, że nakazał Departamentowi Stanu USA przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podkreślił jednocześnie wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu porozumienia w konflikcie bliskowschodnim, możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

Kwestia Jerozolimy dzieli świat

W czwartek na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli liderzy państw Unii Europejskiej potwierdzili, że "28" będzie respektować międzynarodowy konsensus dotyczący Jerozolimy, zanim ostateczny status tego miasta zostanie uzgodniony w bezpośrednich rozmowach między Izraelczykami a Palestyńczykami. Z kolei skupiająca 57 państw Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI) uznała Jerozolimę Wschodnią za stolicę Palestyny.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego. Prawie 90 ambasad w tym kraju mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. W "świętym mieście" znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i Sąd Najwyższy.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: