Świat

Dziecięce obozy szkoleniowe IS w centrum Stambułu. 50 osób w areszcie

Świat

fpolat69 / Shutterstock.comTurecka policja aresztowała 50 osób, powiązanych z tzw. Państwem Islamskim

Turecka policja zatrzymała 50 osób narodowości tadżyckiej i uzbeckiej, które oskarża o związki z Państwem Islamskim. Połowa z nich to dzieci, które miały być indokrynowane przez IS. Aresztowań dokonano po tym, jak w Stambule odkryto tajne obozy szkoleniowe Państwa Islamskiego dla dzieci - podaje turecki dziennik "Daily Hurriyet".

W sumie pod zarzutem wspierania Państwa Islamskiego zatrzymano 50 osób.

18 października w piwnicach domów w stambulskich dzielnicach Pendik i Basaksehir odkryto pomieszczenia, w których bojownicy Państwa Islamskiego szkolili dzieci. O sprawie pisał dziennik "Vatan".

Islamiści z Uzbekistanu chcą służyć IS

Stołeczny departament policji ds. walki z terroryzmem przeszukał 18 budynków, które - jak twierdzą tureckie władze - używane były jako obozy szkoleniowe dla dzieci. Podejrzani, głównie Uzbecy, uczyli dzieci, jak stać się bojownikiem, a także jak żyć w "kalifacie".

"Daily Hurriyet" przypomina, że Islamski Ruch Uzbekistanu, do niedawna odnoga Al-Kaidy, w sierpniu ogłosił wierność Państwu Islamskiemu. Z informacji wywiadowczych Uzbekistanu wynika z kolei, że w szeregach IS walczy ponad 5 tys. obywateli tego państwa.

11.10.2015 | Turcja: wzrósł bilans ofiar zamachu terrorystycznego w Ankarze
11.10.2015 | Turcja: wzrósł bilans ofiar zamachu terrorystycznego w AnkarzeFakty TVN
wideo 2/4

Autor: pk//gak / Źródło: Daily Hurriyet

Źródło zdjęcia głównego: fpolat69 / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty: