Świat

Turcja "będzie skutecznie walczyć" z Państwem Islamskim. Erdogan: trzeba odsunąć Asada

Świat


Turcja będzie walczyć z Państwem Islamskim i innymi grupami terrorystycznymi w regionie. Nadal domaga się odejścia od władzy prezydenta Syrii Baszara el-Asada - oświadczył szef tureckiego państwa Recep Tayyip Erdogan.

W związku ze zbliżeniem się bojowników Państwa Islamskiego do granicy tureckiej na odległość wzroku na Ankarę wywierana jest presja, by odgrywała większą rolę w koalicji, na której czele stoją Stany Zjednoczone i która bombarduje cele dżihadystów w Syrii i Iraku.

- Będziemy skutecznie walczyć zarówno z Państwem Islamskim, jak i z innymi organizacjami terrorystycznymi w regionie. Zawsze będzie to naszym priorytetem - powiedział Erdogan w wystąpieniu w parlamencie. Zapewnił również, że kolejnym priorytetem Turcji jest "odsunięcie syryjskiego reżimu, pomoc w ochronie integralności terytorialnej Syrii i zachęcanie do konstytucyjnego, parlamentarnego systemu rządów, który obejmie wszystkich obywateli".

Czołgi i uchodźcy

Turcja dzieli z Syrią i Irakiem granicę liczącą 1200 km. Władze w Ankarze już przyjęły 1,5 mln syryjskich uchodźców, którzy uciekli z kraju przed konfliktem. W tym tygodniu w związku z intensyfikacją walk Turcja rozmieściła na granicy z Syrią czołgi i pojazdy opancerzone. Rząd skierował do parlamentu projekt rezolucji, która pozwalałaby siłom zbrojnym na podjęcie ewentualnych operacji poza granicami kraju, m.in. przeciw dżihadystom. Mówi się też o 20-30 km strefie buforowej na granicy.

Ankara obawia się jednak, że jeśli amerykańskim atakom nie będzie towarzyszyła długofalowa polityczna strategia walki z Państwem Islamskim, to mogą one tylko wzmocnić Asada, a także bojowników kurdyjskich. Są oni powiązani z Kurdami żyjącymi w Turcji, którzy od 30 lat walczą o większą autonomię. - Tony bomb powietrznych tylko opóźnią zagrożenie i niebezpieczeństwo - ocenił Erdogan. - Jesteśmy otwarci i gotowi na wszelką współpracę w walce z terroryzmem. Jednak wszyscy muszą zrozumieć, że Turcja nie jest krajem szukającym tymczasowych rozwiązań oraz że Turcja nie pozwoli innym tego wykorzystać - podkreślił prezydent.

Strefa buforowa miałaby mieć głębokość 20-30 kmShutterstock
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: