Pułkownik, majorzy, kapitanowie. Ponad 170 aresztowanych w związku z puczem

Świat


Prokuratura generalna w Stambule poinformowała we wtorek, że wydała nakazy aresztowania 176 wojskowych w służbie czynnej, podejrzanych o powiązania z organizacją islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, posądzaną przez Ankarę o nieudany zamach stanu z 2016 roku.

Jak wynika z wydanego w tej sprawie komunikatu, wśród osób wskazanych do aresztowania są: pułkownik, dwaj podpułkownicy, pięciu majorów, siedmiu kapitanów i 100 poruczników z wojsk lądowych, lotnictwa i marynarki wojennej.

Władze Turcji oskarżają Gulena o przygotowanie udaremnionego puczu wojskowego z lipca 2016 roku. Przebywający na uchodźstwie w USA kaznodzieja odrzuca oskarżenia.

Podczas zakrojonych na szeroką skalę czystek w aparacie państwowych, sektorze publicznym i armii ponad 77 tysięcy osób zostało aresztowanych i oczekuje na proces, a około 150 tysięcy pracowników służby cywilnej, wojskowych i innych straciło prace lub zostało zawieszonych w wykonywaniu obowiązkowych służbowych.

W wyniku próby zamachu stanu zginęło wówczas około 300 osób.

Zachód przeciwko działaniom Ankary

Zachodni sojusznicy Turcji i organizacje obrońców praw człowieka potępiają skalę represji w tym kraju, a krytycy prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana twierdzą, że wykorzystuje on udaremniony zamach stanu jako pretekst do zdławienia oporu przeciwników politycznych.

Prezydent i jego partia utrzymują, że pewne środki są niezbędne do zwalczania zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

Próba puczu w Turcji w 2016 rokutvn24

Autor: akw/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gokhan Tan/Getty Images

Tagi:
Raporty: