TVN24 | Świat

Tunezja. Pierwsza w historii kraju kobieta mianowana na stanowisko premiera

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Najla Bouden Romdhane została w środę mianowana na stanowisko premiera kraju. Inżynier z doświadczeniem w Banku Światowym będzie dziesiątym premierem kraju od 2011 roku i pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Prezydent Tunezji Kais Saied mianował Najlę Bouden Romdhane, inżynier z doświadczeniem w Banku Światowym, na stanowisko premiera kraju. W materiale opublikowanym w sieci Saied przyznał, że wybór ten "ma uhonorować tunezyjskie kobiety". Prezydent wezwał nową premier do szybkiego uformowania rządu, ponieważ "straciliśmy już zbyt wiele czasu".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Bouden Romdhane będzie 10. premierem kraju od 2011 roku, w którym to obalono dyktatora Zin Al-Abidin Ben Alego. We wcześniejszych rządach obejmowała wysokie stanowiska w Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego.

Nowa premier Tunezji pochodzi z Kairuanu, miasta położonego na południe od Tunisu. Jest wykształconą we Francji geolog i wykładowcą znajdującej się w stolicy narodowej szkoły inżynierskiej.

Trudna sytuacja polityczna w Tunezji

Decyzję o jej mianowaniu podjęto dwa miesiące po przejęciu przez prezydenta niemal pełni władzy, co przeciwnicy Saieda nazywają zamachem stanu. Kais Saied 25 lipca zdymisjonował premiera Hiszama Meszisziego, zawiesił parlament i przejął władzę wykonawczą w państwie. W zeszłym tygodniu zapowiedział, że zamierza jedynie częściowo przestrzegać konstytucji obowiązującej od 2014 roku. Prezydent Tunezji znalazł się pod rosnącą presją ze strony czołowych tunezyjskich polityków, części obywateli i zachodnich donatorów. Krytycy ostrzegali przed zagrożeniem demokratycznych osiągnięć rewolucji 2011 roku.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP